نحوه اتصال اسپیکر به کامپیوتر ، لپ تاپ و موبایل

نحوه اتصال اسپیکر به کامپیوتر ، لپ تاپ و موبایل

اتصال اسپیکر به کامپیوتر، لپ تاپ و موبایل با اتصال دهنده های مختلف دارای روش هایی است که در این مطلب قصد داریم مرحله به مرحله آن را بررسی کنیم. اما قبل از اینکه به بحث نحوه اتصال اسپیکر به دستگاه های مختلف برسیم باید بدانید که چه اسپیکری خریداری کنید. برای اینکه مناسب ترین اسپیکر را برای خود تهیه کنید باید به نکاتی دقت کنید که در مقاله نکات خرید اسپیکر و انواع اسپیکر به آن پرداختیم.

انواع اتصالات اسپیکر

اسپیکر ها می توانند به صورت بی سیم و یا با سیم با سیستم های مختلف اتصال برقرار کنند. این اتصالات از طریق کابل AUX یا همان جک 3.5 میلیمتری، بلوتوث، USB و شیار کارت حافظه صورت می گیرد.

اتصال از طریق USB: اگر دستگاه شما از USB پشتیبانی می کند به راحتی با اتصال یک فلش مموری به آن می توانید به پخش موسیقی بپردازید.

اتصال از طریق کارت حافظه: در صورتی که اسپیکر شما از کارت حافظه پشتیبانی می کند، می توانید با قرار دادن رم متناسب درون شیار آن از محتوای کارت استفاده کنید. اکثر اسپیکر ها دارای شیار کارت حافظه TF می باشند.

اتصال از طریق کابل AUX: در صورتی که پخش کننده و همچنین اسپیکر شما دارای پورت جک 3.5 میلیمتری هستند می توانید به وسیله یک کابل AUX اتصال میان آن ها را برقرار کنید.

اتصال از طریق بلوتوث: برقراری ارتباط بی سیم از طریق بلوتوث زمانی امکان پذیر است که اسپیکر و دستگاه پخش کننده شما از این روش اتصال پشتیبانی کند. در ادامه توضیح خواهیم داد که اتصال اسپیکر به کامپیوتر ، لپ تاپ و موبایل از طریق بلوتوث به چه صورت برقرار خواهد شد.

اتصال دهنده های اسپیکر

اتصال اسپیکر به کامپیوتر یا لپ تاپ از طریق بلوتوث

برای اینکه بتوانید اتصال اسپیکر به لپ تاپ و کامپیوتر خود را برقرار کنید ابتدا باید مطمئن شوید که هر دو دستگاه شما از بلوتوث پشتیبانی می کند. در ادامه بلوتوث اسپیکر خود را روشن کنید. برای پیدا کردن دکمه روشن کردن بلوتوث باید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید این دکمه در اسپیکر های مختلف متفاوت می باشد. دستگاه، روشن شدن بلوتوث را از طریق پیغامی به صورت صوتی و یا چراغی چشک زن به شما اعلام خواهد کرد.

پس از آماده سازی اسپیکر باید بلوتوث کامپیوتر خود را روشن نمایید. در صورتی که کامپیوتر شما از بلوتوث پشتیبانی نمی کند می توانید یک گیرنده خریداری کرده و با استفاده آن سیستم خود را به بلوتوث مجهز کنید.

در سیستم عامل ویندوز 10 برای اتصال اسپیکر به کامپیوتر و لپ تاپ، کلید میانبر Win+K را فشار دهید تا پنجره Action Center برای شما باز شود. سپس از لیست نمایش داده شده بلوتوث دستگاه خود را پیدا کرده و به آن متصل شوید. در برخی از دستگاه ها ممکن است هنگام اتصال نیاز به وارد کردن رمز یا کد تایید باشد که از داخل دفترچه اسپیکر می توانید آن را پیدا کرده و وارد کنید.

تنظیمات اتصال اسپیکر به لپ تاپ یا کامپیوتر در سیستم عامل مک تقریباً مشابه ویندوز است. برای اینکار در منوی Apple، بر روی System Preferences کلیک کنید یا به Dock بروید و نماد System Preferences را انتخاب کنید. در ادامه بلوتوث را انتخاب کرده و نام دستگاه خود را از بین لیست نمایش داده شده بیابید و به آن متصل شوید. به این ترتیب می توانید اتصال اسپیکر به کامپیوتر خود را برقرار کنید.

علوه بر بلوتوث برای اسیکر های سیمی می توانید از کابل AUX یا همان جک 3.5 میلیمتری نیز استفاده نمایید. این کابل معمولاً در کنار اسپیکر ها وجود دارد و نیاز به خریداری آن ندارید. کابل را از یک سمت به درگاه کامپیوتر و از سمت دیگر به اسپیکر متصل نمایید. به همین راحتی ارتباط شما به صورت سیمی برقرار خواهد شد.

نحوه اتصال اسپیکر به لپ تاپ

اتصال اسپیکر به موبایل از طریق بلوتوث

برای اینکه اتصال اسپیکر به موبایل خود را برقرار کنید همانند اتصال اسپیکر به کامپیوتر باید ابتدا بلوتوث اسپیکر را روشن کرده تا توسط موبایل شما قابل شناسایی باشد. در برخی از اسپیکر ها روشن شدن بلوتوث با نگه داشتن دکمه پاور انجام می شود و یا در طراحی آن یک دکمه اختصاصی برای اینکار در نظر گرفته شده است. در صورتی که با این دو روش بلوتوث اسپیکر شما روشن نشد باید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

بعد از این مرحله باید موبایل خود را آماده اتصال کنید. در موبایل های اندروید و آیفون فرایند اتصال به صورت مشابه صورت می گیرد. برای انجام این کار به بخش تنظیمات رفته و وارد اتصالات شوید. در لیست نمایش داده شده بلوتوث را انتخاب کرده و پس از روشن کردن آن در بین دستگاه های اطراف اسپیکر خود را انتخاب کرده و با آن جفت شوید.

همانند روش سیمی که در اتصال اسپیکر به کامپیوتر گفته شد، با استفاده از کابل AUX می توانید موبایل خود را به اسپیکر متصل نمایید.

نحوه اتصال اسپیکر به موبایل

نکات اتصال اسپیکر به کامپیوتر ، لپ تاپ و موبایل

1- پس از یکبار اتصال برای دفعات بعد اگر بلوتوث هر دو دستگاه روشن باشد به صورت خودکار با هم جفت شده و به طی کردن مراحل بالا نیاز ندارد.

2- برخی از اسپیکر ها ویژگی TWS دارند. این قابلیت به شما اجازه می دهد که یک دستگاه را به چند اسپیکر متصل کنید و به این ترتیب موسیقی به طور همزمان از دو اسپیکر پخش خواهد شد.

3- در صورت برقراری ارتباط دو دستگاه را از هم دور نکنید و آن ها را در فاصله مجازی که در مشخصات نوشته شده، نگه دارید. به این ترتیب اتصال اسپیکر به کامپیوتر قطع نخواهد شد.

4- وجود مودم و روتر ها در برخی موارد می تواند باعث ایجاد اختلال در اتصال اسپیکر به کامپیوتر از طریق بلوتوث شود. پس هنگام برقراری ارتباط، آن ها را مودم دور کنید.