نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز 10 را بیاموزید

نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز 10

با یادگیری نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز 10 می توانید یک نسخه کامل از تمامی اطلاعات ویندوز خود داشته باشید. به این ترتیب اگر به طور اتفاقی اطلاعات خود را از دست دادید با خیال راحت می توانید آن را بازیابی کنید. ویندوز 10 ابزاری برای پشتیبان گیری در اختیار شما قرار داده است که با استفاده از آن نیاز به برنامه های جانبی نخواهید داشت. در این مقاله قصد داریم نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز 10 را مرحله به مرحله آموزش دهیم. همچنین خواهید آموخت که چگونه با استفاده از نسخه پشتیبان تهیه شده به بازیابی اطلاعات در ویندوز 10 بپردازید.

اگر می خواهید تم ویندوز خود را تیره کنید می توانید به مقاله نحوه فعال سازی دارک مود ویندوز 10  مراجعه نمایید.

نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز 10

Windows Image Backup یک ابزار عالی برای تهیه نسخه پشتیبان از ویندوز 10 می باشد. با استفاده از این ابزار می توانید روی یک درایو خارجی و یا داخلی پشتیبان گیری کنید. اگر انتخاب شما درایو خارجی می باشد قبل از شروع مراحل نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز 10، مطمئن شوید که به این درایو متصل هستید.

1- در ابتدا تنظیمات خود را باز کنید. برای باز کردن تنظیمات می توانید از کلید میانبر Win+I استفاده کنید.

2- گزینه Update and Security را انتخاب کنید.

نحوه بکاپ گیری از ویندوز 10

3- در پنجره باز شده گزینه Backup را از منوی سمت چپ باز کنید.

آموزش برگرداندن بک آپ ویندوز 10

4- در پنجره جدیدی که برای شما باز شده است، گزینه Create a system image را انتخاب کنید.

نحوه بکاپ گرفتن از اطلاعات کامپیوتر

5- در این مرحله از نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز 10 باید درایوی که می خواهید نسخه پشتیبان شما در آن ذخیره شود را انتخاب کرده و سپس روی Next کلیک کنید. همانطور که قبلاً نیز اشاره شد این درایو می تواند اکسترنال و یا اینترنال باشد.

ریکاوری در ویندوز 10

6- Start backup را بزنید تا فرایند پشتیبان گیری شروع شود.

مدت زمان این عملیات به حجم اطلاعات و سرعت درایو شما بستگی دارد. در حین انجام اینکار می توانید از سیستم خود استفاده کنید تا فرایند بکاپ گیری به اتمام برسد. پس از به پایان رسیدن مراحل گفته شده در نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز 10 اگر از درایو اکسترنال استفاده کرده اید آن را جدا کرده و نگهداری کنید تا در صورت لزوم برای بازیابی اطلاعات خود مجدداً از آن استفاده نمایید.

بازیابی اطلاعات در ویندوز 10

نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز 10 روش ساده ای داشت که در بالا به آن پرداختیم. اما در صورت از دست رفتن اطلاعات چطور می توانیم از آن استفاده کنیم؟ به عبارت دیگر بازیابی اطلاعات در ویندوز 10 به چه صورت انجام خواهد شد؟

1- اگر بکاپ شما روی درایو اکسترنال ذخیره شد است آن را به لپ تاپ یا کامپیوتر خود متصل کنید.

2- هنگام راه اندازی سیستم خود (boot) کلید F8 را چندین بار فشار دهید تا سیستم Reboot شود.

3- در پنجره ای که برای شما نمایش داده می شود Troubleshoot را انتخاب کنید.

بازیابی درایو حذف شده در ویندوز 10

4- در ادامه Advanced options را باز کنید و روی System Image Recovery کلیک کنید.

5- ویندوز 10 را بزنید و در پنجره Select a system image backup گزینه Use the latest available system image را انتخاب کنید. سپس روی Next کلیک کنید.

6- اگر در حال بازیابی درایو جدید هستید قبل از ادامه کار باید گزینه Format and repartition را انتخاب کنید.

7- در ادامه Next و Finish را انتخاب کنید.

8- در این مرحله بازیابی اطلاعات شما از نسخه پشتیبان آغاز خواهد شد. همانطور که در نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز 10 توضیح داده شد، سرعت بازیابی اطلاعات نیز به حجم و سرعت درایو شما بستگی دارد.

 

با استفاده از نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز 10 نسخه پشتیبان اطلاعات خود را تهیه کنید و در صورت لزوم آن ها را بازیابی کنید. این موضوع در مواقعی که فایلی خراب و یا حذف شده به کمک شما می آید. همچنین با استفاده از این روش می توانید هنگام خرید کامپیوتر یا لپ تاپ جدید اطلاعات خود را از سیستم قبلی به جدید انتقال دهید.