آموزش ساخت کیو آر کد | 5 کاربرد و مزایای آن

آموزش ساخت کیو آر کد

در این مطلب به آموزش ساخت کیو آر کد می پردازیم و توضیح می دهیم چرا و چگونه باید از آن ها استفاده کنید. احتمالا تا کنون بارها از کیو آر کد در برنامه های مختلف استفاده کرده اید، QR Code ها مربع های کوچک سیاه و سفیدی هستند که از خطوط و نقاط کوچکی تشکیل شده اند. اما این مربع چه کاربردی دارد و نحوه ساخت کیو آر کد چگونه است؟

کیو آر کد چیست ؟

QR مخفف عبارت Quick Response به معنی پاسخ صحیح است و همان طور که گفته شد از یک مربع سیاه و سفید با خطوط و نقاط تشکیل شده است. همانطور که با اسکن بارکد درج شده بر روی محصولات ، قیمت آن مشاهده می شود، می توانید با اسکن کیو آر کد ، به تمامی اطلاعات پنهان شده بر پشت نقوش آن، دسترسی پیدا کرد.

کدهای QR میانبرهای بصری برای اطلاعات بیشتر هستند، هرکس می تواند یک QR Code بسازد و هر نوع اطلاعاتی را که می خواهد در آن ذخیره کنید. در ادامه آموش ساخت کیو آر کد را توضیح می دهیم.

از کدهای QR برای آپلود عکس، نوشته، اطلاعات تماس، لوکیشن و… استفاده می شود و یا می توانید یک URL در آن قرار دهید که هنگام اسکن کردن آن، یک صفحه وب برای شما باز شود.

آموزش ساخت کیو آر کد

در چند مرحله ساده نحوه ساخت کیو آر کد با محتواهای مختلف را بیان می کنیم. برای ساخت این مربع سیاه و سفید مراحل زیر را دنبال کنید.

1- یک سازنده کیو آر کد (QR code generator) انتخاب کنید.

2- نوع محتوای QR را انتخاب کنید.

3- فایل ها و داده های خود را وارد کنید.

4- کد QR خود را داینامیک یا پویا انتخاب کنید.

5- در صورت امکان، ظاهر و فرمت آن را شخصی سازی کنید.

6- کد QR ایجاد شده را تست کنید تا از عملکرد آن مطمئن شوید.

7- در نهایت کیو آر کد شما آماده بوده و می توانید آن را به اشتراک بگذارید.

نکته : برای ساخت کیو آر کد می توانید از سایت هایی که به عنوان سازنده این امکان را در اختیار شما قرار می دهند، استفاده کنید. سایت های goqr.me و qr-code-generator.com دو نمونه از سایت هایی است که می توانید از آن برای ایجاد یک کد QR استفاده کنید.

آموزش ساخت کیو آر کد

برخی دیگر از سازنده های کیو آر کد شامل لیست زیر می شود، کافیست با آموزش ساخت کیو آر کد و باز کردن هر یک از این ابزارها، کد QR شخصی خود را بسازید:

  1. Kaywa
  2. QR Code Monkey
  3. Free QR Code Generator by Shopify
  4. Visualead
  5. The-qrcode-generator.com
  6. Create QR Code by Google App Engine
  7. QR Stuff
  8. qr-code-generator.com
  9. GOQR.me
  10. Create QR Code by Google App Engine

مقاله پیشنهادی : سایت های جالب و دیدنی را بشناسید

مزایای استفاده از کیو آر کد

اشتراک گذاری لینک

ممکن است بخواهید یک لینک از صفحه وب سایت، یا شبکه های اجتماعی خود را به صورت QR کد به اشتراک بگذارید. شاید بر روی تبلیغات محیطی این مربع های سیاه و سفید را به وفور دیده باشید که با اسکن کردن آن ها صفحه ای از وب سایت، پیج اینستاگرام و… باز می شود. البته دقت کنید که برای این نوع کدهای کیو آر باید یک کد استاتیک ایجاد کنید.

اشتراک گذاری موقعیت مکانی

همچنین می توانید یک لوکیشن در QR Code خود مخفی کنید تا با اسکن آن، افراد به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشند.

نحوه ساخت کیو آر کد

اشتراک گذاری اطلاعات تماس

ممکن است بخواهید اطلاعات تماس را به صورت متن، تصویر و یا یک صفحه وب در اختیار کاربران قرار دهید. برای این کار می توانید از ساخت یک QR کد استفاده کنید.

اشتراک گذاری تصویر

همچنین می توانید با آپلود یک تصویر و تبدیل آن به یک کدئ کیو آر ، آن را با تعداد نفرات زیادی به اشتراک بگذارید.

کاربردهای QR Code

حالا که در قسمت آموزش ساخت کیو آر کد ، چگونگی ساخت این مربع را یادگرفته اید، بهتر است چند مورد از کاربردهای آن را بدانید تا در مواقع مورد نیاز از آن بهره مند شوید. به طور کلی می توان گفت کدهای کیوآر در تمامی ابزارهای تبلیغاتی کاربرد دارد. ما در اینجا برخی از کاربردهای مهم آن را توضیح می دهیم.

استفاده در کارت ویزیت

کارت ویزیت یک کارت برای معرفی شما است که می توانید با قرار دادن یک کد کیوآر ، نمونه کارهای خود، وب سایت، اطلاعات تماس و یا هر چیز دیگر را با دیگران به اشتراک بگذارید.

چاپ کیو آر روی رسید و یا تگ لباس

مشتریان شما می توانند پس از خرید لباس، با اسکن کیوآر کدی که بر روی تگ یا رسید درج شده، در یک نظرسنجی کنند و یا شبکه های اجتماعی شما را دنبال کنند.
کافی است آدرس صفحه وب نظرسنجی و یا پروفایل شبکه های اجتماعی خود را هنگام ساخت کیو آر کد وارد کنید.

آموزش ساخت کیو آر کد

استفاده در بنرهای تبلیغاتی

با آموزش ساخت کیو آر کد می توانید تبلیغات خود را با این تکنولوژی مدرنیته کنید. اگر تصمیم دارید از بنرهای تبلیغاتی یا پوسترها برای گسترش کسب و کار و برندسازی استفاده کنید، پیشنهاد ما این است که یک کیوآر کد روی آن قرار دهید و صفحه وب سایت یا هر چیز دیگر را در آن پنهان کنید.

پرداخت های آنلاین

یکی از روش های پرداخت آنلاین ، استفاده از کد کیو آر است. حتما تا کنون تعداد زیادی تاکسی دیده اید که بر پشت صندلی ها، کد QR قرار داده اند. شما با اسکن آن کد می توانید مبلغ کرایه را به صورت آنلاین پرداخت کنید.

اتصال دو دستگاه

حتما تا کنون برای اتصال دو نرم افزار مثل Shareit از بارکد استفاده کرده اید، به این ترتیب که در یک دستگاه کد کیو آر را باز می کنید و از دستگاه دیگر به عنوان اسکنر کیو آر استفاده می کنید.
باز کردن برنامه واتساپ بر روی مرورگر با عنوان واتساپ وب نیز از همین روش امکان پذیر است.