نحوه ساخت رمز عبور قوی با رعایت 5 نکته

ساخت رمز عبور قوی

رمز عبور یکی از مهمترین اطلاعات هر فرد به شمار می رود و با استفاده از آن میتوان به حساب ها و در نتجیه اطلاعات شخصی و مالی هر کس دست پیدا کرد. پس ساخت رمز عبور قوی برای امنیت هر فرد بسیار حائز اهمیت می باشد. اما چگونه می توان یک رمز عبور خیلی قوی ساخت؟ برای انجام اینکار روش ها و نکاتی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

علاوه بر اهمیت ساخت رمز عبور قوی برای حساب ها، رمز موبایل شما نیز اهمیت بسیاری دارد و باید آن را با دقت زیادی انتخاب کنید. برای انجام اینکار و دیگر روش های بالا بردن امنیت موبایل روی این لینک کلیک کنید.

نکات ساخت رمز عبور قوی

1- طول رمز عبور

برای ساخت رمز عبور قوی باید دقت داشته باشید که هر چه طول آن بیشتر باشد امکان هک شدن را کمتر می کند. توصیه می شود طول پسورد حداقل 12 کاراکتر و ترکیبی از اعداد، نماد ها و حروف کوچک و بزرگ باشد.

تولید رمز عبور قوی

2- استفاده نکردن از کلمات در دسترس

از کلمات ساده ای که حدس زدن آن برای هر کسی راحت است استفاده نکنید. اسم خودتان، اعضای خانواده، سال تولد، شماره موبایل و این دست کلمات و شماره ها برای پسورد انتخاب مناسبی نیستند. یک هکر نهایتاً ظرف مدت زمان 15 دقیقه می توانید این چنین کلمات عبوری را هک کرده و وارد حساب شما شود.

3- استفاده از عبارات منطقی

جمله ای انتخاب کرده و آن را مخفف کنید تا به یک عبارت منطقی تبدیل شود. برای درک بهتر این نکته به مثال ها دقت کنید:

I want to go to Venice to eat ice cream : !W2g2V3n!323!c

همه برای یکی و یکی برای همه : All41&14all

اینکه شما قصد دارید برای خوردن بستنی به ونیز بروید به ذهن هیچ کس نمی رسد. مخصوصاً اگر این عبارت را به شیوه خودتان مخفف کنید. پس تلاش کنید جملات معنی داری را به صورت منطقی برای خود مخفف کرده و برای ساخت رمز عبور قوی از آن استفاده کنید.

4- استفاده مجدد از رمز عبور ممنوع

یک رمز عبور را برای چندین حساب استفاده نکنید. در این صورت اگر یک هکر وارد یکی از حساب های شما شود به راحتی می تواند دیگر حساب هایتان را نیز هک کند و به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند. به همین علت بهتر است از پسورد های مختلف برای حساب های گوناگون خود استفاده کنید. این امر موجب می شود که شما کلمات عبور خود را فراموش کنید. به طور میانگین هر کدام از ما 10 حساب مختلف از جمله فیسبوک، ایمیل، اینستاگرام، اینترنت بانک و … داریم. قطعاً به خاطر سپردن این حجم از رمز عبور که هر کدام حداقل 12 کاراکتر دارند و ساده نیستند بسیار سخت می باشد.

برای حل این مشکل دو راه وجود دارد. یکی استفاده از نرم افزار های مدیریت حساب ها و دیگری استفاده از رمز های الگو دار. اما استفاده از رمز های الگو دار به چه صورت می باشد؟ شما می توانید یک تمپلیت خاص برای تمامی رمز های عبور خود داشته باشید و برای تفکیک حساب ها یک عبارت به آن اضافه کنید. برای درک بهتر موضوع به مثال زیر توجه کنید.

برای استفاده اکانت آمازون: Two_Uz_AMZ_acc

برای استفاده اکانت بانک مرکزی: Two_Uz_$m_acc

برای استفاده اکانت فیسبوک: Two_Uz_fB_acc

ساختن رمز عبور قوی

5- استفاده از رمز عبور تصادفی

چشمانتان را ببندید و روی کیبورد 12 تا 15 حرف تایپ کنید. حاصل چیزی شبیه به عبارت Huhf68u9t5e03 می شود. در نهایت می توانید از این عبارت به عنوان پسورد خود استفاده کنید و خیالتان راحت باشد که به ذهن هیچکس نمی رسد. اشکال این روش در به خاطر سپردن آن است. کمتر فردی پیدا می شود که بتواند آن را حفظ کند. اما اگر قادر به انجام این کار هستید می تواند روش خوبی برای ساخت رمز عبور قوی باشد. همچنین می توانید با استفاده از اپلیکیشن های مدیریت رمز عبور آن را ذخیره کنید و در صورت نیاز استفاده نمایید.

6- استفاده از الگوی خاص روی کیبورد

کیبورد خود را مانند یک بوم در نظر بگیرید و روی آن الگوی خاصی مثل یک حرف انگلیسی را فرض کنید. حروفی که در زیر این الگو قرار می گیرند را به ترتیب برای پسورد خود انتخاب کنید. به این ترتیب به خاطر آوردن رمز عبور برای شما راحت خواهد شد.

استفاده از رمز عبور قوی

همانطور که دیدیم ساخت رمز عبور قوی کار ساده ای است که می تواند امنیت حساب های شما را حفظ کند. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان پسورد خود را در اختیار دیگران قرار ندهید و اگر مجبور به انجام این کار شدید به سرعت آن را تغییر دهید. روش شما برای ساخت رمز عبور قوی چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.