7 راهنمای خرید ماوس پد گیمینگ

راهنمای خرید ماوس پد گیمینگ

ماوس پد ها، می توانند باعث حرکت روان و کنترل راحت ماوس شوند. به همین دلیل اغلب افرادی که بیشتر با ماوس کار می کنند، نیاز به یک ماوس پد دارند. در این بین گیمرها برای بازی های کامپیوتری خود، نیاز به حرکت دقیق و روان ماوس دارند. در این صفحه چند نکته مهم درباره راهنمای خرید ماوس پد گیمینگ را توضیح می دهیم که بهتر است قبل از اقدام به خرید، آن ها را مطالعه کرده و به خاطر بسپارید.

اگر فکر می کنید ماوس شما به خوبی کار نمی کند یا کنترل نشانگر ماوس برای شما راحت نیست. بهتر است قبل از اینکه مبلغ زیادی را برای خرید ماوس هزینه کنید، از یک ماوس پد استفاده نمایید.

راهنمای خرید ماوس پد گیمینگ

جنس موس پد گمینگ

سطح ماوس پدهای مخصوص بازی در دو جنس متفاوت تولید می شوند. ممکن است سطح ماوس پدها، نرم یا سخت باشند که استفاده از هر کدام کاملا به سلیقه و انتخاب شما بستگی دارد. اما بهتر است با هر دو نوع آن آشنا شده و نکات مثبت و منفی هر یک از آن ها را بدانید.

ماوس پدهای با سطح نرم

این نوع موس پدها معمولا پارچه ای هستند و استفاده از آن ها معایب و مزایایی دارد. به عنوان مثال ممکن است به دلیل پارچه ای بودن، یک بالشتک نرم روی آن وجود داشته باشد که از درد و آسیب به مچ شما جلوگیری کند.

دیگر مزیت این ماوس پدها، انعطاف پذیری و قابلیت تا شدن در آن ها است. پس قطعا حمل آن برای شما بسیار راحت خواهد بود. همچنین در مقابل موس پد های سخت، حرکت ماوس بر روی سطح پارچه ای، بی صدا است.

از طرفی به دلیل اصطکاک بیشتر ماوس های پارچه ای نسبت به ماوس های سخت، کنترل ماوس بر روی آن ها دشوارتر می باشد. این موضوع هنگامی که به بازی های FPS یا شوتر مشغول هستید و نیاز دارید بر روی یک خط حرکت کنید، اهمیت بیشتری دارد.

ماوس پدهای نرم، طول عمر سطح زیرین ماوس شما را افزایش داده و به آن آسیب وارد نمی کند. اما بخاطر منافذی که روی پارچه وجود دارد، بیش از ماوس پدهای سخت کثیف شده و تمیز کردن آن ها دشوارتر است.

خرید موس پد گیمینگ

مقاله پیشنهادی : بهترین کیبورد گیمینگ برای بازی کدام است؟

ماوس پدهای با سطح سخت

این نوع ماوس پدها معمولا از جنس پلاستیک یا آلومینیوم ساخته می شود. این موس پدها برای بازی هایی که نیاز به حرکت سریع ماوس دارند، مناسب است. در واقع با استفاده از موس پدهای گیمینگ سخت، با کمترین نیروی لازم، بیشترین حرکت ماوس را مشاهده خواهید کرد.

تمیز کردن موس پدهای سخت، نسبت به موس پدهای نرم بسیار راحت است و تنها با کشیدن یک پارچه مرطوب به خوبی تمیز می شوند. همچنین ماوس های لیزری بر روی پدماوس های سخت بهتر کار می کنند. پس اگر یک موس لیزری دارید، این نوع ماوس پد برای شما بهتر است.

اما به دلیل سخت بودن، قابلیت تا شدن، جمع شدن و انعطاف پذیری ندارند و به همین دلیل ممکن است حمل آن ها برای شما دشوار باشد. حرکت ماوس بر روی موس پد سخت ممکن است کمی صدا دار باشد. به علاوه ماوس های آلومینیمی ممکن است بر اثر تغییرات دما، گرم یا سرد شده و موجب آزردی دست شما شوند. سطح زیرین ماوس ها بر اثر ساییده شدن بر روی سطوح سخت با سرعت بیشتری فرسوده می شود.

همان طور که گفته شد، جنس ماوس پد می تواند در کیفیت بازی، سرعت و دقت بازی بسیار تاثیر داشته باشد. همچنین راحتی و حس خوب شما از بازی هنگام استفاده از ماوس تا حد زیادی به ماوس پد بستگی دارد. به همین دلیل این مورد به عنوان اولین نکته در راهنمای خرید ماوس پد گیمینگ بیان می شود.

راهنمای خرید موس پد گیمینگ

اندازه ماوس پد گیمینگ

موس پدهای گیمینگ دارای ابعاد مختلفی هستند که اغلب گیمرها، پدهای بزرگ را انتخاب می کنند تا محیط گسترده ای برای حرکت ماوس داشته باشند. اگر از موس های با DPI پایین استفاده می کنید، بهتر است از یک پد موس بزرگ برای حرکت راحت ماوس تهیه کنید، اما اگر ماوس شما DPI بالایی دارد، می توانید از یک پدموس گیمینگ کوچک استفاده نمایید.

چرا که وقتی DPI ماوس شما زیاد است، می توانید با یک حرکت کوچک، نشانگر ماوس را تا حد زیادی جابجا می کنید، پس نیاز به فضای زیاد برای حرکت ماوس ندارید، اما DPI پایین برای حرکت نشانگر ، نیازمند حرکت زیاد ماوس است، در نتیجه باید یک ماوس پد بزرگ تر داشته باشید.

ضخامت ماوس پد

دیگر نکته ای که باید در راهنمای خرید ماوس پد گیمینگ به آن اشاره کنید، میزان ضخامت آن است. ماوس پدها از نظر ضخامت به سه دسته باریک، متوسط و ضخامت تقسیم می شود.

ماوس پدهای باریک ، معمولا انعطاف پذیری زیادی دارند و می توانند بر روی میز جمع شوند. این ضخامت برای میزهایی که ناهمواری دارند و مسطح نیستند، مناسب نیست. چرا که احتمالا با خطوط و شیارهای میز تنظیم شده و شکل صاف خود را از دست بدهد. بنابراین اگر میز ناهمواری دارید، بهتر است از ماوس پدهای گیمینگ ضخیم استفاده کنید.

پدماوس های ضخیم، به هیچ وجه بر روی میز دچار لغزش نمی شوند و کاملا محکم هستند. حتی اگر میز کار شما کاملا ناهموار باشد، با تغییر شکل، جمع شدن و… مواجه نمی شوید. اما اگر قابلیت حمل پد ماوس برای شما در اولویت است، این ماوس پدها را پیشنهاد نمی کنیم.

ماوس پدهای متوسط، مورد تایید همه گیمرهاست. چرا که علاوه بر ضخامت مناسب، روی میز جمع نشده و قابلیت حمل نیز دارد.

لبه های موس پد گیمینگ

در هر دو نوع ماوس پدهای با سطح نرم و سخت، حالت لبه های آن ها بسیار اهمیت دارد که باید در راهنمای خرید ماوس پد گیمینگ به آن اشاره کنیم. هنگام خرید ماوس پدهای پارچه ای، دقت کنید دور آن، به خوبی دوخته شده باشد تا از پارگی آن جلوگیری شود.

همچنین اگر سطح پدماوس شما سخت و از جنس پلاستیک و آلومینیم است، باید کامل صاف بوده تا از خراشیده شدن دستتان جلوگیری شود.

راهنمای خرید ماوس پد مخصوص بازی

ویژگی های متمایز ماوس پدهای گیمینگ

پورت های ماوس پد

برخی ماوس پدها دارای پورت هایی از جمله USB هستند که می توانید دستگاه های مختلف مثل دانگل USB را به آن متصل نمایید. اگر این ویژگی برای شما اهمیت دارد، باید هنگام خرید به آن دقت کنید.

نور RGB

برخی از گیمرها، به نورهای رنگی در لوازم بازی، علاقه دارند و از ماوس های گیمینگ با نور RGB، کیبوردهای دارای بک لایت و… استفاده می کنند. پدموس هایی که RGB دارند، اغلب مورد پسند این افراد می باشد. اگر شما هم دوست دارید ماوس پدتان هنگام بازی نورهای زیبا و رنگی از خود منتشر کند، هنگام خرید دقت کنید که میزان نور و رنگ آن به چه شکل است.

کلیدهای موجود روی ماوس پد

بر روی ماوس پدهای گیمینگ، گاهی کلیدهایی قرار دارد تا هنگام بازی، راحت تر باشید. کلیدهای اعداد یا کنترل کننده های بازی، از جمله این کلیدها هستند.

با توجه به راهنمای خرید ماوس پد گیمینگ که در این مطلب بیان شد، اکنون می توانید بهترین پد موس مورد نیازتان را تهیه کرده و تجربه بی نظیری از بازی های رایانه ای کسب کنید.