استفاده از کیبورد به جای ماوس در ویندوز با 2 روش

استفاده از کیبورد به جای ماوس

ممکن است دلایل زیادی برای استفاده از کیبورد به جای ماوس وجود داشته باشد. اگر ماوس کامپیوترتان خراب شده و در حال حاضر امکان خرید ماوس جدید را ندارید، اگر برای افزایش سرعت عملکردتان، نمی خواهید دستتان را بین ماوس و کیبورد جابجا کنید و یا اگر به دلیل مشکلات جسمی یا حرکتی، توانایی حرکت دست بین ماوس و کیبوردتان را ندارید، استفاده از کیبورد به جای ماوس یک امر مهم برای شما خواهد بود.

پس پیشنهاد می کنم در این مطلب با ما همراه باشید و در چند مرحله ساده، کلیدهای کیبوردتان را به ماوس تبدیل نمایید و از این پس بدون استفاده از ماوس، امور رایانه ای خود را انجام دهید.

استفاده از کیبورد به جای ماوس

روش اول : برای تبدیل کیبورد به ماوس ، داشتن قسمت کلیدهای اعداد یا نام پد ضروری است. یعنی علاوه بر اعداد بالای کیبورد، در قسمت راست کیبورد نیز ، اعداد را در کنار یکدیگر مشاهده کنید.

– منوی استارت را باز کنید.

– عبارت Control Panel را تایپ کرده و Enter را بزنید.

– منوی کشویی View By را بر روی Category قرار دهید.

– در این صفحه بر روی Ease of Acce کلیک نمایید.

– در صفحه جدید Ease of Access Center را انتخاب نمایید.

– صفحه را اسکرول کنید و وارد بخش Make the keyboard easier to use شوید.

– با کلیک بر روی Set up Mouse Keys ، گزینه Turn on Mouse Keys را فعال کنید.

– در قسمت Pointer Speed ، می توانید با استفاده از گزینه Top Speed ، سرعت حرکت نشانگر ماوس با کلیدهای کیبورد را تنظیم نمایید.

– در نهایت کافی است بر روی دکمه OK کلیک کنید.

استفاده از کیبورد به جای ماوس

اکنون می توانید با استفاده از کلیدهای موجود در قسمت نام پد کیبورد، نشانگر ماوس را کنترل نمایید. برای استفاده از کیبورد به جای ماوس ، می توانید با کلید های 2، 4، 6 و 8 ماوس را به چهار سمت پایین، چپ، بالا و راست و با کلیدهای 1، 3، 7 و 9 نشانگر ماوس را به صورت مورب به چهار گوشه دسکتاپ هدایت کنید.

کلیدهای مربوط به کلیک راست، دابل کلیک، اسکرول به بالا و پایین ممکن است در هر سیستم متفاوت باشد. معمولا کلیک های – یا 5 به عنوان راست کلیک، کلید + به عنوان دابل کلیک و کلید Enter برای انتخاب گزینه ها استفاده می شود.

 

برای اطلاع دقیق از عملکرد کلیدها، بهتر است تمام آن ها را آزمایش کنید تا ببینید هر کلید در قسمت نام پد، کدام عمل ماوس را انجام می دهد. سپس با اشراف بر این کلیدها، به سادگی بدون ماوس با کامپیوتر یا لپ تاپ کار کنید. اگر ممکن است کاربرد کلیدها را فراموش کنید، بهتر است آن ها را برای مدتی یادداشت نمایید.

روش دوم : روش دوم بسیار راحت تر از روش اول است. برای تبدیل کیبورد به ماوس در این روش، کافی است کلیدهای Shift+Alt را همزمان نگه دارید و در همان حالت کلید Num Lock را نیز بفشارید.

در پنجره کوچک باز شده، بر روی دکمه OK کلیک کنید.

تبدیل کیبورد به ماوس

اکنون می توانید با استفاده از کلیدهای موجود در قسمت نام پد، نشانگر ماوس خود را کنترل نمایید.

استفاده از کلیدهای میانبر

اگر می خواهید سرعت عملکرد شما بالا باشد، می توانید علاوه بر استفاده از کیبورد به جای ماوس ، پرکاربردترین کلیدهای میانبر ویندوز را بشناسید و در صورت امکان از آن ها استفاده نمایید. می توانید با مطالعه لیست کامل کلیدهای میانبر ویندوز 10 ، با آن ها آشنایی پیدا کرده و در صورت لزوم، پرکاربردترین آن ها را یادداشت نمایید تا به مرور زمان، تسلط شما بر آن ها کامل شود.

اگر روش های دیگری برای تبدیل کیبورد به ماوس می شناسید و یا با کلیدهای کاربردی دیگری آشنایی دارید که می تواند سرعت فرد را در کار با کامپیوتر افزایش دهد،  در قسمت نظرات بیان کنید.