اسپلیتر مودم چیست و چه کاربردی دارد؟

اسپلیتر مودم چیست

اسپلیتر مودم به عنوان یک ابزار شبکه ضروری برای کسانی که از اینترنت خانگی استفاده می کنند، شناخته می شود. اسپلیتر مودم چیست؟ چه کاربردهایی دارد و نحوه نصب آن چگونه است؟ برای کسب اطلاعات کافی درباره این وسیله کوچک اما مهم، این مطلب را از دست ندهید.

اسپلیتر مودم چیست ؟

اسپلیتر (splitter) ، نویزگیر یا جدا کننده وظیفه جدا کردن سیگنال تلفن از سیگنال ADSL را برعهده دارد. به این ترتیب که با اتصال تلفن و مودم به این دستگاه تداخل سیگنال بین مودم و تلفن ایجاد نخواهد شد.

یک سمت این اسپلیتر یک ورودی تلفن و سمت دیگرش دو خروجی برای گوشی تلفن و مودم تعبیه شده تا به وسیله آن voice را از data جدا کرده و اتصال اینترنت مشکلی برای مکالمه ایجاد نکند.

چرا باید برای عدم تداخل بین سیگنال های مودم و اینترنت از اسپلیتر استفاده کرد؟

از آنجا که انتقال دیتا در خطوط تلفن به صورت آنالوگ و در ADSL به صورت دیجیتال استفاده می شود، نیاز به یک اسپلیتر مودم داریم تا این سیگنال ها از یکدیگر جدا شوند.

با توجه به اینکه نوع و کیفیت این محصول در اینترنت و خطوط تلفن شما تاثیر بسزایی دارد، هنگام خرید باید به چند نکته توجه کنید که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

نکته مهم در خرید اسپلیتر مودم

قدرت جدا کردن سیگنال تلفن از مودم یکی از نکات مهم در خرید اسپلیتر است؛ چرا که در صورت ضعیف بودن عملکرد آن، باعث به وجود آمدن اختلالاتی خواهد شد.

وجود صداهایی در خطوط تلفن و کاهش کیفیت اتصال به اینترنت، از مهم ترین مشکلاتی است که اسپلیترهای بی کیفیت به همراه دارند.

بنابراین عدم وجود اختلال و نویز هنگام اتصال همزمان گوشی تلفن و مودم به خط تلفن را می توان به عنوان مهم ترین نکته در خرید اسپلیتر مودم معرفی کرد.

درست قرار گرفتن پورت ورودی و پورت های خروجی نیز از دیگر مسائل مهمی است که در کیفیت اتصال اینترنت و خطوط تلفن تاثیرگذار است. همچنین با اطمینان از اینکه پورت ها به درستی در جای خود قرار گرفته اند، می توانید طول عمر این وسیله را نیز بیشتر کنید.

 

نحوه نصب اسپلیتر مودم

نصب اسپلیتر مودم بسیار ساده می باشد. کافی است در سمت تک پورت مودم، خط تلفن و در سمت دو پورت کابل گوشی تلفن و ADSL را متصل کنید.

هنگام اتصال کابل گوشی تلفن و مودم به علامت های موجود روی اسپلیتر دقت کنید تا آن ها را به درستی متصل نمایید.

توجه کنید که ممکن است به جای پورت تکی اسپیلتر، یک کابل کوتاه برای اتصال به پریز وجود داشته باشد.

در بسته بندی برخی از مودم های ADSL، یک عدد اسپلیتر نیز قرار دارد که می توان از آن برای نویزگیری و جدا کردن خط تلفن از اینترنت استفاده نمود. اما اگر این وسیله کوچک را در بسته بندی مشاهده نمی کنید می توانید آن را به صورت جداگانه تهیه نمایید.

شما می توانید بهترین اسپلیترها با کیفیت بالا را از فروشگاه اینترنتی بهیران تهیه نمایید و از ایجاد نویز در خطوط تلفن و اینترنت جلوگیری کنید. سوالات و نظرات خود را درباره برندها و مدل های اسپلیتر در قسمت نظرات درج نمایید.