کارت شبکه چیست؟ معرفی انواع کارت شبکه و مشخصات انها

کارت شبکه چیست؟ معرفی انواع کارت شبکه و مشخصات انها

آیا میدانید کارت شبکه چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع کارت شبکه و مشخصات انها بپردازیم. همچنین استاندارد های این دستگاه را بررسی خواهیم کرد و توضیح می دهیم نوع اتصال هر یک به چه صورت می باشد.

کارت شبکه چیست؟

کارت شبکه یکی از ضروری ترین لوازم جانبی کامپیوتر و لپ تاپ می باشد. این قطعه که NIC نامیده می شود مخفف Network Interface Card که به معنای کارت واسط شبکه می باشد. با استفاده از این قطعه می توانید دستگاه خود را به اینترنت مجهز کرده و یا آن را به کامپیوتر های دیگر متصل کنید و یک شبکه محلی بسازید.

اگر قصد خرید این کالا را دارید می توانید به صفحه کارت شبکه در سایت بهیران مراجعه نمایید. اما قبل از آن بهتر است بدانید چند نمونه کارت شبکه وجود دارد و هر کدام چه ویژگی هایی دارند.

انواع کارت شبکه و مشخصات انها

کارت های شبکه دارای انواع مختلفی هستند و امکان اتصال بی سیم و با سیم را در اختیار شما قرار می دهند. این کارت ها می توانند اینترنال و یا اکسترنال باشند. در ادامه انواع کارت شبکه و مشخصات انها را عنوان خواهیم کرد. پس از آشنایی با این چند نمونه کارت شبکه می توانید تشخیص دهید بهترین کارت شبکه چیست و آن را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

کارت شبکه PCI: این نوع کارت های شبکه، داخلی، اینترنال یا built-in هستند. به این معنی که در داخل دستگاه شما قرار گرفته و بخشی از مادربرد می باشند. در این دستگاه ها مادربرد شیاری برای اتصال کارت شبکه دارد. کارت شبکه PCI به صورت با سیم و با استفاده از کابل شبکه ای که دارای کانکتور RJ-45 است، به شبکه متصل می گردند. نسخه جدید این کارت PCIe نام دارد که سرعت آن بالاتر می باشد.

انواع کارت شبکه

کارت شبکه PCIMCI: این نوع کارت های شبکه در لپ تاپ ها استفاده می شود و امکان اتصال بی سیم و باسیم به شبکه را برای شما فراهم می کنند.

کارت شبکه لپ تاپ

کارت شبکه وایرلس: کارت شبکه وایرلس کارتی اینترنال بوده که در داخل شیار مادربرد قرار می گیرد. این نوع کارت شبکه امکان اتصال بی سیم به اینترنت را برای شما فراهم می کند. دارای یک آنتن جهت دریافت سیگنال های روتر بوده و برای اتصال WIFI طراحی شده اند.

کارت شبکه وای فای

کارت شبکه USB: این کارت ها اکسترنال هستند و از طریق درگاه USB به کامپیوتر شما متصل می شوند. با استفاده آن ها امکان اتصال بی سیم به شبکه را خواهید داشت. کارت شبکه یو اس بی دارای دو نوع آنتن دار و بدون آنتن می باشند. نوع بدون آنتن این کارت های شبکه دارای یک آنتن داخلی کوچک است که در ظاهر آن دیده نمی شود.

کارت شبکه یو اس بی

فیبر نوری: کارت شبکه فیبر نوری نسبت به دیگر موارد ذکر شده گران قیمت تر و پیچیده تر می باشد.  فیبر نوری یک سیستم پشتیبانی با سرعت بالا است که برای مدیریت ترافیک شبکه در رایانه های سرور مورد استفاده قرار می گیرد.

استاندارد های کارت شبکه وای فای

استاندارد کارت شبکه چیست و بر چه اساسی مشخص می شود؟ کارت های شبکه WIFI دارای استانداردی هستند که مشخصات آن ها را تعیین می کند. این استاندارد دارای طبقه بندی های a,b,g,n,ac است که در ادامه مشخصات هر یک را عنوان خواهیم کرد. دقت داشته باشید که استاندارد های a, b, g منسوخ شده اند و اکثر کارت های شبکه جدید دارای استاندارد نوع n و ac می باشند.

استاندارد 802.11a: کارت های شبکه ای که دارای استاندارد نوع a هستند تا 16 متر برد دارند. سرعت آن ها 54Mbps بوده و دارای فرکانس پاسخگویی 5GHz می باشند.

استاندارد 802.11b: استاندارد نوع b تا فاصله 50 متر برد دارد. همچنین دارای سرعت 11Mbps و فرکانس پاسخگویی 2.4GHz می باشد.

استاندارد 802.11g: فرکانس پاسخگویی در کارت های دارای استاندارد g مقدار 2.4GHz می باشد. این کارت ها تا 16 متر برد دارند و سرعت آن ها 54Mbps است.

استاندارد 802.11n: این استاندارد در کارت های شبکه جدید دیده می شود. برد آن ها 58 متر است که در مقایسه با استاندارد های قبلی بهبود چشمگیری داشته است. سرعت انتقال داده ها در کارت های شبکه 802.11n بین 300 تا 600Mbps می باشد. فرکانس پاسخویی نیز در آن ها بین 2.4 تا 5GHz متغیر است.

استاندارد 802.11ac: این استاندارد در پیشرفته ترین کارت شبکه دیده می شود. دارای حداکثر 58 متر برد، فرکانس پاسخگویی 5GHz و سرعت 3.6Gbps می باشد.

انواع کارت شبکه و مشخصات انها

دیدیم که کارت شبکه چیست و دارای چه ویژگی هایی می باشد. به نظر شما بهترین برند کارت شبکه چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.