مقایسه کابل های VGA ,DVI ,HDMI ,AV

مقایسه کابل های VGA ,DVI ,HDMI ,AV

برای انتقال تصویر کابل های مختلفی وجود دارند که داده های تصویری را به صفحه نمایشگر منتقل می کنند. اما هر کدام از این کابل ها چه ویژگی هایی دارند و برای چه کاربردی مناسب ترند؟ در این مقاله به مقایسه کابل های VGA ,DVI ,HDMI ,AV می پردازیم و مشخصات های هر یک را بررسی می کنیم و نقاط قوت و ضعف آن ها را بیان می کنیم.

 

مقایسه کابل های VGA ,DVI ,HDMI ,AV

 

نام کابلنوع داده انتقالیآنالوگ / دیجیتالتعداد کانکتور در هر سمت کابلپشتیبانی از تصاویر HD
HDMIصدا و تصویردیجیتال1بله
AVتصویرآنالوگ3خیر
VGAتصویرآنالوگ1خیر
DVIتصویرآنالوگ و دیجیتال1خیر

کابل HDMI

در مقایسه کابل های VGA ,DVI ,HDMI ,AV تنها کابل های HDMI رابطی جهت انتقال تصویر و صدا دارند. این کابل کیفیت ساخت بسیار بالایی دارد و یک رابط دیجیتال است. در کابل های HDMI از سیگنال های HD جهت جابجایی داده استفاده می شود این ویژگی باعث به حداقل رسیدن نویز در هنگام انتقال اطلاعات می شود. دو سر آن پورت های مشابهی داشته و می توانید هر کدام را به نمایشگر و یا پخش کننده وصل کنید. نمایشگر هایی مثل تلوزیون، کامپیوتر، لپ تاپ و پخش کننده های دی وی دی پلیر، Xbox ،Playstation و … از این درگاه این کابل پشتیبانی می کنند.

کابل های HDMI به دلیل انتقال صدا و تصویر توسط یک کابل از ازدحام سیم ها جلوگیری کرده و ظاهر مرتب تری دارند. با استفاده از اسپلیتر این امکان را دارید که داده ها را از یک پخش کننده به چند نمایشگرمنتقل کنید. همچنین می توانید بوسیله یک سوئیچ چند پخش کننده را به یک نمایشگر متصل کنید.

برای اینکه بیشتر راجع این کابل بدانید به مقاله معرفی کابل HDMI و کابرد های آن مراجعه کنید.

 

مقایسه کابل های VGA ,DVI ,HDMI ,AV

 

کابل AV

AV مخفف Audio و Video می باشد و همانطور که نامش پیداست کابلی برای انتقال صدا و تصویر می باشد. این کابل به RCA نیز معروف است و از آن می تواند برای تجهیزات صوتی و تصویری خود استفاده کنید. این کابل از هر سمت دارای سه کانکتور به رنگ های سفید، قرمز و زرد می باشد. کانکتور زرد برای انتقال تصویر و کانکتور های قرمز و سفید برای انتقال صدای چپ و راست هستند که هر کدام باید داخل پورت های همرنگ به خود قرار گیرند.

در باب مقایسه کابل های VGA ,DVI ,HDMI ,AV می بینیم که این کابل به دلیل آنالوگ بودن، داشتن چند کانکتور و پشتیبانی نکردن از تصاویر HD کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مقایسه کابل های VGA ,DVI ,HDMI ,AV

 

کابل VGA

کابل VGA برای انتقال تصویر از کارت گرافیک به مانیتور مورد استفاده قرار می گیرد. دارای 15 پین بوده که در سه ردیف جای گرفته اند. هر ردیف از پین های آن یک رنگ را به نمایشگر انتقال می دهد، ردیف بالا رنگ قرمز، ردیف وسط رنگ سبز و ردیف پایین رنگ آبی را منتقل می کند. این کابل داده های تصویری را به صورت آنالوگ انتقال داده و در واقع جزء قدیمی ترین اتصالات ویدئویی می باشد.

کابل VGA تصاویر را تا حداکثر 2160 در 4096 پیکسل پشتیبانی کند و قابلیت انتقال تصاویر با کیفیت بالا را ندارد. پورت های این کابل به رنگ آبی هستند و توسط دو پیچ که در دو طرف آن قرار گرفته به خروجی گرافیک مورد نظر متصل می شود.

 

مقایسه کابل های VGA ,DVI ,HDMI ,AV

 

کابل DVI

از کابل های DVI برای انتقال تصاویر بر روی مانیتورها و LCD استفاده می شود. این کابل دو کاناله، توانایی انتقال سیگنال های دیجیتال و آنالوگ را دارد. کانکتور آن دارای 24 پین بوده و جایگزین خوبی برای کابل VGA می باشد. نسبت به کابل های VGA سرعت انتقال بیشتری دارد و از رزولوشن های بالاتر پشتیبانی می کند. البته در برخی از انواع آن تعداد پین ها کمتر بوده که برای رزولوشن های پایین تر طراحی شده اند.

این کابل از رمزنگاری HDCP پشتیبانی نمی کند به همین علت نمی تواند تصاویر Blu-ray و Full-HD را به صورت HD پخش کند.

 

مقایسه کابل های VGA ,DVI ,HDMI ,AV

 

پس از مقایسه کابل های VGA ,DVI ,HDMI ,AV می بینیم که کابل HDMI  به دلیل کاربرد های بیشتر و کیفیت بالاتر بهترین نوع کابل انتقال تصویر می باشد.