معایب و مزایای استفاده از لامپ های LED چیست؟

مزایای استفاده از لامپ های LED

آیا مزایای استفاده از لامپ های LED را می دانید؟ لامپ LED چیست و چه کاربردرهایی دارد؟ استفاده از لامپ LED در ایران به چه شکل است؟ اگر می خواهید درباره لامپ های LED بیشتر بدانید، ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

لامپ های LED مخفف Light Emitting Diodes و به معنی دیود منتشر کننده نور می باشد. این لامپ ها آخرین و جذاب ترین تکنولوژی پیشرفته در صنعت روشنایی هستند. در لامپ های LED قطعه های کوچکی وجود دارد که با عبور جریان برق، نور منتشر می کنند. امروزه در بیشتر کشورهای پیشرفته استفاده از لامپ های LED به جای لامپ های رشته ای و… مرسوم شده است. اگر چه این نوع لامپ ها در سال های اخیر به ایران راه پیدا کرده اند، اما عدم اطلاع رسانی صحیح به مردم، موجب شده تا افراد کمتری از مزایای آن ها آگاهی داشته باشند و در نتیجه مصرف آن ها نسبت به سایر کشورها کمتر باشد. اما مرایای استفاده از لامپ های LED چیست و جرا بهتر است از این لامپ ها به جای لامپ های معمول که در منزل داریم، استفاده کنیم؟

مزایا استفاده از لامپ های LED

کاهش مصرف انرژی

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از لامپ های LED کاهش مصرف انرژی می باشد. می توان گفت لامپ های LED 90 درصد کمتر از لامپ های رشته ای انرژی مصرف می کنند. اگر در محیطی تاریک مشغول به کار بوده و یا زندگی می کنید و به ناچار ساعت های زیادی از لامپ ها برای روشنایی محیط استفاده می کنید، بهترین راه برای صرفه جویی در هزینه ها، استفاده از لامپ های LED است. از آن جا که لامپ های LED انرژی کمتری مصرف می کنند، در کاهش هزینه قبض برق شما تاثیر بسزایی دارند.

مزایای استفاده از لامپ های LED

طول عمر بیشتر

طول عمر لامپ های رشته ای ۱۵۰۰ ساعت و طول عمر لامپ های LED 60000 ساعت می باشد. بنابراین شما می توانید به طور متوسط از لامپ های LED تا ۷ سال استفاده کرده و به این ترتیب در هزینه های خود صرفه جویی کنید. همچنین طول عمر لامپ های رشته ای  به تعداد دفعات خاموش و روشن شدن نیز بستگی دارد، در صورتی که این موضوع در طول عمر لامپ های LED هیچ نقشی نداشته و تنها زمان روشن ماندن لامپ در طول عمر آن تاثیرگذار است.

ایمنی بالا

از دیگر مزایای استفاده از لامپ های LED ، ایمنی بالای آن ها است. این نوع لامپ های هیچ گرمایی تولید نمی کنند و هنگام لمس کردن کاملا خنک هستند. لامپ های LED خطراتی مثل آتش سوزی و سوختگی را کاهش می دهند.

همچنین LED ها از مواد کاملا غیر سمی ساخته شده اند، در صورتی که در تولید لامپ های نئون از جیوه که فلزی سمی است، استفاده می شود و این موضوع کمی خطرناک است. لامپ های LED با محیط زیست سازگار بوده و خطری برای زمین ندارند.

مزایای استفاده از لامپ های LED

عملکرد سریع از مزایای استفاده از لامپ های LED

بیشتر لامپ های موجود، پس از روشن شدن حدود ۳ تا ۵ دقیقه زمان لازم دارند تا به حداکثر نور خود برسند. اما لامپ ها LED به محض روشن شدن و عبور جریان برق از آن ها، با حداکثر میزان نور، روشن می شوند.

دارای محافظ

لامپ های LED در برابر نوسانات برق ، قطع و وصل های مکرر و… محافظت شده و نوری یکنواخت و ثابت منتشر می کند.

عدم وجود اشعه های مضر

از دیگر مزایای استفاده از لامپ های LED عدم انتشار اشعه های مضر از آن است. همان طور که می دانید، اشعه هایی مثل اشعه فرابنفش یا مادون قرمز برای محی زیست و سلامت انسان مضر هستند. خوشبختانه در تولید لامپ های LED از این اشعه ها استفاده نمی شود و به همین دلیل شما از آسیب های ناشی از آن مصون هستید.

اما علاوه بر مزایایی که لامپ های LED دارند، معایب و مشکلاتی را به همراه دارند، که در ادامه به آن ها می پردازیم.

معایب استفاده از لامپ های LED

قیمت بالا

قیمت لامپ های LED نسبت به سایر تجهیزات روشنایی، بیشتر است. البته کاهش هزینه ها و طول عمر این لامپ ها می تواند این مشکل را کمرنگ کرده و شما با اطمینان خاطر از اینکه برای مدت طولانی نیاز به تعویض آن ندارید، می توانیدآن ها را خریداری کنید.

وابستگی به دما

همان طور که گفته شد لامپ های LED حتی هنگامی که برای مدت طولانی روشن می مانند، گرمای زیادی طولانی نمی کنند و خنک می مانند. اما یکی از معایب لامپ های LED وابسته بودن آن ها به دما می باشد. به این معنی که دمای بالای محیط موجب گرمای لامپ های LED شده و در نهایت ممکن است منجر به خراب شدن آن ها شود.

مزایای استفاده از لامپ های LED

کاهش نور

با گذشت زمان و استفاده از لامپ های LED شاهد کاهش شدت نور آن ها خواهید بود. در واقع میزان کیفیت نوری که از لامپ های LED منتشر می شود، پس از مدتی دچار کاهش می شود.

تفاوت لامپ های LED با کم مصرف

برخی افزاد بر این گمانند که لامپ های LED همان لامپ های کم مصرف هستند. اما باید بدانید که بین این دو نوع لامپ،تفاوت های بسیاری است.

  • اگرچه لامپ های کم مصرف نسبت به لامپ های رشته ای، انرژی کمتری مصرف می کنند، اما لامپ های LED نسبت به لامپ های کم مصرف نیز، انرژی کمتری مصر می کنند. (البته این مورد به قطعات استفاده شده در هر دو نوع لامپ بستگی دارد.)
  • طول عمر لامپ های LED حدود ۶۰۰۰۰ ساعت و طول عمر لامپ های کم مصرف در حدود ۸۰۰۰ ساعت می باشد.
  • همان طور که گفته شد در لامپ های LED هیچ ماده سمی وجود ندارد، اما در لامپ های کم مصرف مقداری جیوه وجود دارد که با شکستن آن ممکن است برای محیط و افراد حاضر در آن خطر آفرین باشد.

با توجه به مزایای استفاده از لامپ های LED که در این صفحه بیان شد، بهتر است از این پس به جای خرید لامپ های کم مصرف و رشته ای، از لامپ های LED برای روشنایی محل کار یا زندگی خود استفاده کنید. تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، به سلامتی خود و اطرافیانتان کمک کنید.