5 نکته و روش تایپ سریع را یاد بگیرید

روش تایپ سریع

در دنیای امروز اکثر کارها با کامپیوتر انجام می شود. بسیاری از ما زمان قابل توجهی از روز خود را صرف تایپ می کنیم و این بدان معنی است که یادگیری تایپ سریع کمک بزرگی برای همه ماست. اگر شما تایپیست، برنامه نویس و یا حتی یک کاربر عادی باشید روش تایپ سریع می تواند علاوه بر کمک به صرفه جویی در زمان، موجب متمایز شدن کار شما گردد. ما در اینجا با 5 روش ساده به شما کمک می کنیم تا سرعت تایپ خود را بالا ببرید و حرفه ای تر به نظر برسید.

روش تایپ سریع

1- با اصول و روش تایپ سریع آشنا شوید.

اگر این اصول را از قبل نمی شناسید، باید از اصول اولیه شروع کنید. محل قرار گیری دستان، نحوه دسترسی به هر یک از کلیدها و آشنایی با چیدمان صفحه کلید مهارت شما را در تایپ سریع بالا می برد. اگر از هر دو دست خود و همه انگشتانتان در تایپ استفاده کنید سرعت تایپتان بیشتر می شود. همچنین، هنگام تایپ به صفحه کلید نگاه نکنید، نیاز به نگاه به جلو و عقب بین صفحه نمایش و صفحه کلید سرعت تایپ شما را کاهش می دهد. اگر می خواهید سرعت تایپ خود را به حداکثر برسانید، باید یاد بگیرید که با لمس و بدون نگاه کردن تایپ کنید.

روش تایپ سریع

2- با کلید های میانبر آشنا شوید.

هر سیستم عامل تعدادی کلید میانبر مفید ارائه می دهد که به شما این امکان را می دهد که عملیاتی مثل کپی کردن، برش یا چسباندن را با سرعت بیشتر انجام دهید. یادگیری این میانبر ها باعث می شود کمتر از ماوس استفاده کنید و در نتیجه با سرعت بالا تری تایپ کنید.

مقاله پیشنهادی: کلیدهای میانبر در گوگل کروم به کار شما سرعت می دهند

3- از نرم افزار های آموزش تایپ سریع کمک بگیرید.

تعداد زیادی بازی، برنامه و آموزش های تایپ سریع در اینترنت وجود دارد که به صورت رایگان و غیر رایگان اصول و روش تایپ سریع را به شما آموزش می دهند. یکی از نرم افزار هایی که با کمک آن می توانید مهارت تایپ ده انگشتی را یاد بگیرید نرم افزار آموزش تایپ انگشتان طلائی است.

این نرم افزار با بازی‌ های آموزشی، بدون خستگی و به سرعت این مهارت را به شما آموزش می‌ دهد و با کمک آن می توانید نحوه صحیح حرکت انگشتان دست و تایپ تمامی دکمه‌ های صفحه‌ کلید را بیاموزید. نرم افزار های دیگر پیشنهادی ما که با آن می توانید از آن ها آموزش ببینید نرم افزار پژواک و تایپو است.

روش تایپ سریع

4- وضعیت نشستن خود را اصلاح کنید.

علاوه بر این که باید با روش تایپ سریع و اصول آن آشنا باشید، وضعیت نشستن شما در سرعت تایپتان تاثیر بسیاری دارد. وقتی مدت زمان طولانی با رایانه کار می کنید فشار زیادی به بدن و به خصوص دستان شما وارد می شود. در نتیجه هنگام تایپ، حتماً باید نکاتی را رعایت کنید تا کمترین آسیب را به خود برسانید. نحوه نشستن صحیح با زاویه درست به شما کمک می کند برای مدت طولانی تر و با سرعت بالاتر تایپ کنید و احتمال اشتباه و هدر رفت وقت را به حداقل برسانید.

نحوه نشستن صحیح به گونه ای است که کف پاها همچنین مهره های ستون فقرات به حالت صاف قرار گیرند و زاویه زانو ها، کمر و همچنین زاویه دید به مانیتور باید قائم باشد.

روش تایپ سریع

5- برای یادگیری بهتر روش تایپ سریع بیشتر تمرین کنید.

همانند هر مهارت دیگری، با تمرین مداوم عالی می شود. یادگیری منظم میانبر های جدید و تایپ زیاد متون به شما کمک می کند تا به طور طبیعی و با گذشت زمان سرعت تایپ خود را تقویت کنید. تحقیقات نشان داده است که سریع ترین تایپیست ها کسانی هستند که این کار را هر روز انجام میدهند. اگرچه ممکن است هر روز تمرین کردن برای شما امکان پذیر نباشد، ولی تمرین بیشتر بهترین راه برای سرعت بخشیدن به تایپ شماست.

در آخر شما می توانید با استفاده از سایت هایی که به شما پیشنهاد می کنیم سرعت تایپ خود را بسنجید و مهارت خود را با دیگران مقایسه کنید. در این سایت ها لیستی از کلمات در اختیار شما قرار می گیرد که باید آن ها در بخش مشخص شده تایپ کنید. در نهایت، زمان سنجش شما با افراد دیگری که در این آزمون شرکت کرده اند مقایسه شده و رتبه شما مشخص می شود. سایت تایپیران و تایپسرا این امکان را در اختیار شما قرار می دهند.