۸ جدیدترین ویژگی های ویندوز ۱۰ که باید بشناسید

جدیدترین ویژگی های ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ یکی از بهترین نسخه های ویندوز ارائه شده توسط شرکت مایکروسافت است و همه افراد که استفاده از کامپیوتر به بخشی از زندگی آن ها تبدیل شده است، تمایل به استفاده از این ویندوز هستند. به منظور حفظ برتری و کیفیت ویندوز ۱۰ ، شرکت مایکروسافت، به طور مرتب ویزگی هایی جدیدی را به آن اضافه می کند. اما متاسفانه بسیاری از کاربران از جدیدترین ویژگی های ویندوز ۱۰ اطلاع ندارند و از امکانات آن بهره نمی برند. به همین دلیل ما در این مطلب جدیدترین ویژگی های ویندوز ۱۰ را برای آشنایی بیشتر کاربران با این نسخه از ویندوز بیان کرده ایم.

شما می توانید با استفاده از قابلیت های جدید ویندوز ۱۰ شاهد عملکرد بهتری از آن باشید.

جدیدترین ویژگی های ویندوز ۱۰

Sandbox

Sandbox فضایی را برای آزمایش برنامه ها و نرم افزارهای مختلف در اختیار شما قرار می دهد تا شما بتوانید به راحتی و بدون نگرانی درمورد امنیت سیستم خود، برنامه ها را آزمایش کنید. در واقع Sandbox یک سیستم عامل مجازی در ویندوز شما است که امکان نفوذ هیچ چیز از آن در ویندوز اصلی شما نخواهد بود. همچنین با بستن SandBox همه فعالیت هایی که در آن انجام شده، از بین می رود.

جدیدترین ویژگی های ویندوز ۱۰

فرمان صوتی ویندوز ۱۰ یا Cortana

قابلیت فرمان صوتی یکی از بهترین ویژگی های ویندوز ۱۰ بوده که توجه کاربران را به خود جلب کرده و مورد استفاده آن ها قرار گرفته است. با استفاده از فرمان صوتی می توانید جستجوی صوتی انجام داده و یا سیستمتان را با صدای خود کنترل کنید. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره Cortana یا فرمان صوتی ویندوز ۱۰ کسب کنید، پیشنهاد می کنم مقاله فرمان صوتی در ویندوز ۱۰ و اندروید را مطالعه نمایید.

جدیدترین ویژگی های ویندوز 10

ایجاد دسکتاپ جدید

امکان ایجاد دسکتاپ جدید از جدیدترین ویژگی های ویندوز ۱۰ می باشد. کامپیوترهایی که مجهز به سیستم عامل ویندوز ۱۰ هستند، می توانند بیش از یک دسکتاب داشته باشند. با کلیک بر روی آیکون Task View که در کنار فیلد جستجو قرار دارد، New Desktoop را مشاهده می کنید و با کلیک بر روی آن می توانید یک دسکتاپ جدید ایجاد کنید. همچنین به همین ترتیب می توانید بین دسکتاپ هایی که ایجاد کرده اید، جابجا شوید.

جدیدترین ویژگی های ویندوز 10

حذف برنامه های پیشفرض و داخلی

اغلب دستگاه ها و سیستم عامل ها اجازه حذف برنامه های داخلی را نمی دهند، اما از ویژگی های ویندوز ۱۰ این است که شما می توانید بیشتر برنامه های داخلی مثل ماشین حساب، تقویم ، Paint 3D و… را حذف نمایید.

پشتیبانی از سنسور اثر انگشت

یکی از جدیدترین ویژگی های ویندوز ۱۰ ساپورت کردن فناوری سنسور اثر انگشت توسط آن است. با نصب ویندوز ۱۰ روی سیستم های کامپیوتری، می توانید به جای پسورد از اثر انگشت جهت بازگشایی قفل و ورود به سیستم استفاده کنید. ویندوز ۱۰ از سنسور اثر انگشت پشتیبانی می کند، اما استفاده از این آپشن تنها برای کاربرانی ممکن است که دستگاهی سازگار با این قابلیت داشته باشند و مجهز به فناوری رمزگشایی با اثر انگشت باشد.

تغییر صفحه نمایش به حالت تبلت

در گوشه پایین و در سمت راست صفحه نمایش ویندوز ۱۰ ، قسمتی برای نمایش نوتیفیکیشن ها وجود دارد که با کلیک بر روی آن و سپس کلیک بر روی گزینه Tablet mode ، صفحه نمایش شما به حالت تبلت تبدیل می شود.

جدیدترین ویژگی های ویندوز 10

به اشتراک گذاری فایل ها

به اشتراک گذاشتن ساده فایل ها بین دستگاه های مختلف، یکی از جدیدترین ویژگی های ویندوز ۱۰ است. تا پیش از ویندوز ۱۰ برای اشتراک گذاری فایل ها بین دو کامپیوتر نیاز به نرم افزاری مثل Shareit و یا کابل های انتقال دیتا بود. اما یکی از جدیدترین ویژگی های ویندوز ۱۰ استفاده اشتراک گذاری فایل ها و اطلاعات بدون نیاز به نرم افزار است. برای این کار باید به قسمت Network & Internet مراجعه کرده و پس از کلیک بر روی HomeGroup گزینه Create a homegroup را انتخاب کنید و با گذراندن مراحل و دستورالعمل های لازم دستگاه و فایل های مورد نظر را انتخاب کنید. سپس از رمز ورود ارائه شده برای ارتباط امن با دستگاه های مورد نظر استفاده نمایید.

بررسی فضای سیستم

ویندوز  این امکان را در اختیار کاربران قرار می دهد تا به سادگی فضای باقی مانده از سیستم را بررسی کنند اما برای استفاده از این قابلیت در نسخه های قبلی ویندوز باید از نرم افزار دیگری استفاده می کردند. توسط این آپشن در فضای سیستم می توانید بررسی کنید چقدر از فضای سیستم شما توسط کدام برنامه ها اشغال شده و چقدر از آن باقی مانده است. برای دسترسی به این قابلیت کافیست “storage” را در فیلد جستجو در نوار ابزار وارد کرده و storage setting را انتخاب کنید.

جدیدترین ویژگی های ویندوز 10

علاوه بر قابلیت ها و ویژگی های جدیدی که ذکر کردیم، ویندوز ۱۰ امکانات بسیاری دارد و ممکن است در آپدیت های جدید این امکانات پیشرفت کرده و یا قابلیت های جدیدی به آن اضافه شود. اگر شما هم با قابلیت های ویندوز ۱۰ آشنا هستید، آن ها را در قسمت نظرات بیان کرده و تجربه خود را از استفاده از ویندوز ۱۰ به اشتراک بگذارید.