تقسیم صفحه در ویندوز 10 ، 8 و 7

تقسیم صفحه در ویندوز 10

یکی از مزایای داشتن مانیتور بزرگ ، قابلیت تقسیم صفحه در ویندوز 10 یا سایر نسخه های آن است. به گونه ای که شما می توانید به اطلاعات زیادی به صورت همزمان دسترسی داشته باشید. البته به این معنی نیست که در مانیتورهای کوچک، این امکان وجود ندارد، اما طبیعی است استفاده از این قابلیت در صفحه نمایش های بزرگ راحت و پرکاربردتر است.

برای تقسیم مانیتور در ویندوز 8 و 7 و 10 چه کاری باید کرد؟ آیا نیاز به نصب نرم افزار داریم یا می توان با استفاده از تنظیمات ویندوز این کار را انجام داد؟ برای آشنایی با روش های تقسیم صفحه در ویندوز 10 ، 8 و 7 در این صفحه همراه ما باشید.

تقسیم صفحه در ویندوز 10 به دو قسمت

ویندوز 10 قابلیت هایی دارد که نیاز به نصب نرم افزار را در خیلی از موارد رفع کرده است. در واقع با تغییر تنظیمات این نسخه از سیستم عامل ویندوز، بسیاری از مشکلات و نیازها رفع می شود. برای تقسیم صفحه نمایش در ویندوز 10 نیز، نیازی به نصب نرم افزار ندارید؛ چرا که این قابلیت در ویندوز 10 طراحی شده است.

– یکی از پنجره هایی که باز است و به آن نیاز دارید، انتخاب کرده و بر روی آن کلیک کنید.

– ماوس را به یک سمت صفحه نمایش هدایت کنید؛ به گونه ای که نشانگر ماوس ، به کنار صفحه برسد و آن را رها کنید.

– اکنون باید پنجره انتخابی شما در یک سمت صفحه نمایش قرار گرفته و همه پنجره های باز در سمت دیگر نشان داده شود.

محافظ صفحه نمایش در ویندوز 10

– هریک از برنامه ها یا پنجره ها که باید به صورت همزمان باز با پنجره انتخابی شما باز باشد، در قسمت دیگر انتخاب کنید.

– به صورت پیشفرض ، با این کار صفحه نمایش به دو قسمت مساوی تقسیم می شود. اما شما می توانید نشانگر ماوس را بین این دو پنجره قرار دهید تا به یک فلش دو سر تبدیل شود و سپس با حرکت دادن نشانگر ماوس، مرز بین آن ها را جابجا کرده و در نتیجه اندازه پنجره ها را تغییر دهید.

مقاله پیشنهادی : نحوه فعالسازی دارک مود در ویندوز 10

تقسیم صفحه نمایش در ویندوز 10 به چهار قسمت

اگر صفحه نمایش بزرگ تری دارید و می خواهید آن را به 4 قسمت تقسیم کنید، تا به پنجره های بیشتری همزمان دسترسی داشته باشید، باید بدانید که ویندوز 10، این قابلیت را نیز فراهم کرده است.

این روش نیز مانند روش قبل است و نباید کار زیادی به جز کشیدن و رها کردن نشانگر ماوس انجام دهید. کافی است هر یک از پنجره ها یا برنامه ها را به چهار گوشه اطراف بکشید و سپس رها کنید. مشاهده می کنید که چهار قسمت مساوی در صفحه نمایش ایجاد شده که مانند روش قبل می توانید با حرکت دادن نشانگر ماوس بین مرزهای این پنجره ها، اندازه آن ها را تغییر دهید.

تقسیم مانیتور در ویندوز 8 و 7

در نسخه 7 و 8 ویندوز ، با کشیدن و رها کردن پنجره ها به اطراف و گوشه های صفحه ، می توانید صفحه نمایش را به 2 یا چهار قسمت تقسیم کنید. روش دیگر برای تقسیم مانیتور در ویندوز 8 و 7 ، استفاده از روش ساده زیر است.

– پنجره ها و برنامه هایی را که می خواهید به صورت همزمان به آن ها دسترسی داشته باشید، باز کنید.

– روی Task Bar کلیک راست کرده و گزینه Show Windows Side By Side را انتخاب کنید.

نرم افزار تقسیم صفحه مانیتور

– اکنون مشاهده می کنید که با توجه به تعداد پنجره ها یا نرم افزارهای باز، صفحه نمایش مانیتور شما به قسمت های مساوی تقسیم شده است.

البته این روش در ویندوز 10 هم کاربرد دارد.

استفاده از کلیدهای میانبر

همانطور که می دانید، سیستم عامل ویندوز کلیدهای ترکیبی زیادی را به عنوان کلیدهای میانبر در نظر گرفته و هر شخص می تواند با استفاده از آن ها، با سرعت بیشتری با کامپیوتر کار کند. همچنین کلیدهای میانبر برای تقسیم صفحه در ویندوز 10 ، 8 و 7 نیز وجود دارند.

کافی است از کلید Windows و یکی از کلیدهای مکان نما به صورت همزمان استفاده کنید. تا پنجره انتخابی شما در محل مورد نظرتان قرار بگیرد. برای تغییر مکان و حالت پنجره می توانید سایر کلیدهای مکان نما را استفاده کنید.

تقسیم مانیتور در ویندوز 8

نرم افزار تقسیم صفحه مانیتور

SplitView

یکی از نرم افزارهای عالی برای تقسیم صفحه در ویندوز 10 و سایر نسخه ها، برنامه SplitView است که قابلیت تقسیم خودکار صفحه به دو قسمت را دارد. با استفاده از این نرم افزار می توانید چند پنجره را بدون تنظیم دستی کنار یکدیگر قرار دهید.

Divvy

تقسیم صفحه نمایش در ویندوز 10 ، با کمک Divvy بسیار ساده خواهد شد. این نرم افزار این قابلیت را برای شما فراهم می کند تا بتوانید صفحه مانیتور خود را به قسمت های مختلف تقسیم کرده و در هر یک از آن ها، برنامه های مورد نظر خود را باز کنید.

آیا تا کنون به باز کردن چند برنامه به صورت همزمان  و یا برای کپی کردن فایل ها، به باز بودن دو پوشه در کنار یکدیگر نیاز داشته اید؟ به جز روش هایی که در این مطلب بیان شد، چه راهکاری برای این مسئله پیشنهاد می کنید؟