معرفی 7 بازی برای تقویت حافظه

بازی برای تقویت حافظه

تا به حال برایتان پیش آمده که کلمه ای در نوک زبان شما باشد اما ذهنتان در بیان آن یاری نکند؟ در راستای رفع این اتفاق ناخوشایند تا چه حد به بازی برای تقویت حافظه پرداخته اید؟ مغز مهمترین عضو بدن شما است که اگر از آن استفاده نکنید، به تدریج کند می شود. با گذشت زمان و بالا رفتن سن، روند کند شدن ذهن سرعت می گیرد. برای جلوگیری از این موضوع ناراحت کننده، عوامل بسیاری مثل تغذیه، ورزش فعالیت فکری و … تأثیر گذار هستند.

در اینجا ما لیستی از 7 بازی برای تقویت حافظه را در اختیارتان قرار می دهیم تا به کمک آن ها فعالیت مغزتان را بالا ببرید.

بازی برای تقویت حافظه

1- سودوکو

سودوکو یک بازی برای تقویت حافظه است که دارای جذابیت بالا برای تمام سنین می باشد. این بازی با اعداد مغز شما را فعال کرده و کمک می کند حافظه تان را تقویت کنید. سودوکو را می توانید روی کاغذ و یا با استفاده از اپلیکیشن های بسیاری که طراحی شده بازی کنید. علاوه بر این می توانید به صورت آنلاین و از طریق وب سایت ها این بازی را انجام دهید. سودوکو با درجات سختی مختلف و در ابعاد متفاوت ارائه می شود.

بازی برای تقویت حافظه

2- پازل

اگر به دنبال بازی برای تقویت حافظه تصویری خود هستید پازل ها بهترین گزینه هستند. اپلیکیشن های مختلفی در انواع گونان در این باره طراحی شده اند که دارای مخاطبان خاص خود هستند. در بازی Polysphere می توانید با چرخش 360 درجه اشکال هندسی شکلی با معنا پیدا کنید. علاوه بر نوع 3 بعدی همانطور که همه ما از بچگی با پازل های دو بعدی بازی می کردیم اکنون نیز می توانیم آن ها را در تلفن همراه خود و در هر شکل و اندازه ای داشته باشیم.

همچنین پازل هایی وجود دارند که باید شکلی را مانند نمونه داده شده با اجزایی محدود بسازید. بازی Puzzles with Matches از این دست می باشد و با شما باید با چوب کبریت هایی محدود شکل خواسته شده را بسازید.

بازی برای تقویت حافظه3- حروف بهم ریخته

پیدا کردن کلمات از بین حروف بهم ریخته یکی دیگر از بازی های جذاب برای تقویت حافظه می باشد. در این نوع بازی ها شما از میان حروف بهم ریخته کلماتی با معنی پیدا می کنید. از نمونه های ایرانی این بازی می توان به آمیرزا، باقلوا، فندق و … اشاره کرد. این سبک بازی برای کودکان بسیار جالب و پر فایده است زیرا دایره لغات آن ها گسترده تر خواهد شد و با املای کلمات آشنا می شوند.

بازی برای تقویت حافظه

4- جدول

با حل جدول می توانید تا حد زیادی اطلاعات عمومی خود را بالا ببرید. این بازی ساده و سرگرم کننده به شما کمک می کند تا هوش و حافظه خود را تقویت کنید. اپلیکیشن ها و وب سایت های آنلاین به شما کمک می کنند تا این بازی را در هر شرایط و بدون استفاده از کاغذ و صدمه زدن به محیط زیست انجام دهید. از انواع ایرانی آن می توان به جدولانه، جدول پلاس و … اشاره کرد.

بازی برای تقویت حافظه

5- پرسش و پاسخ

اگر به دنبال افزایش اطلاعات عمومی خود از طریق بازی هستنید، بازی های پرسخ و پاسخ را امتحان کنید. در این نوع بازی برای تقویت حافظه کوییز آف کینگ یکی از بهترین ها می باشد. در این سبک بازی به صورت آنلاین به رقابت با دیگر کاربران می پردازید و اطلاعات خود را به چالش می کشید. سوالات این برنامه در دسته های مختلف عمومی، ورزشی، ریاضی و هوش، علمی و … جای می گیرند. از همین روی جامعیت بالایی داشته داشته و هر کس با هر تخصص می تواند خود را بیازماید.

بازی برای تقویت حافظه

6- شطرنج

یکی دیگر از بازی هایی که به تقویت حافظه شما کمک می کند شطرنج است. شما می توانید با دوستانتان به رقابت بپردازید و در یک بازی پر هیجان هوش و مهارت خود را به چالش بکشید. حتی در مواقعی که تنها هستید نیز می توانید با بازی های آنلاین شطرنج، کاربرانی را از سراسر دنیا پیدا کرده و اوقات فراقت خود را همراه آن ها به بهترین شکل سپری کنید. دقت داشته باشید که در این دست بای ها هر چه با حریف های بیشتری به رقابت بپردازید مهارت شما بیشتر خواهد شد.

بازی برای تقویت حافظه

7- حل معما

حل معما به شدت ذهن را درگیر می کند و باعث می شود مغز شما فعال شود. اپلیکیشن هایی وجود دارد که در آن باید از طریق تصاویر مختلف کنار هم، مفمومی را بیابید. این دست بازی ها به شدت روی هوش دیداری شما تأثیر گذار خواهد بود و با فعال کردن ذهن، از زوال عقل جلوگیری خواهد کرد.

اما اگر به دنبال هیجان بیشتری هستید و می خواهید به صورت فیزیکی این نوع بازی را تجربه کنید پیشنهاد ما به شما اتاق فرار است. در اتاق فرار شما به همراه دوستانتان در یک اتاق فکر و با هیجان زیاد به حل معماهای موجود در زمانی مشخص می پردازید.

بازی برای تقویت حافظه

همه ما اوقات فراقتی داریم که دوست داریم در آن به بازی و سرگرمی بپردازیم. بهترین گزینه برای این اوقات، انجام بازی برای تقویت حافظه است. چرا که هم سرگرم شده اید و هم کمک کرده اید ذهن خود را فعال نگه دارید.

شما برای تقویت حافظه خود چه کار هایی انجام می دهید؟ کدام بازی برای شما جذاب تر است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.