امنیت وای فای با مک آدرس در انواع مودم ها

امنیت وای فای با مک آدرس

امنیت وای فای با مک آدرس گوشی و کامپیوتر چگونه ممکن است ؟ با گسترش نیاز به اینترنت ، بیشتر افراد برای استفاده بهینه از این تکنولوژی بر آن شدند تا از شرکت های مختلف ارائه شبکه و یا از مخابرات بسته های اینترنتی خریداری کنند و با پرداخت مبلغی مشخص ماهانه و یا حتی سالانه ، حجم مشخصی اینترنت داشته باشند. از طرفی برخی افراد به جای اینکه اقدام به خرید بسته اینترنتی کنند، تلاش می کنند رمز سرویس وای فای دیگران را کشف کرده و به صورت رایگان از اینترنت دیگران استفاده کنند. در واقع هک وای فای به شکل های مختلف، توسط این افراد، امروزه به یکی از مشکلات رایج تبدیل شده و باید تدبیری برای حل آن اندیشید.

اگر شما هم از یک سرویس وای فای استفاده می کنید و نگران هک شدن آن هستید، می توانید با روشی که در این مطلب ارائه می کنیم، استفاده از وای فای خود را محدود کنید. این روش یکی از ساده ترین و در عین حال مطمئن ترین روش هایی است که با توجه به مودم خود می توانید از آن استفاده نمایید.

این روش به روش مک فیلترینگ معروف است و زمانی که از این روش استفاده می کنید تا حد زیادی می توانید از امنیت شبکه خود مطمئن باشید. اگر چه افراد حرفه ای و هکر ها ممکن است بتوانند با تغییر آدرس مک خود به آدرس مک یکی از دستگاه های متصل وارد شبکه شما شوند، اما این کار نیاز به حرفه و تخصص داشته و افراد با اطلاعات و دانش کم توانایی این کار را نخواهند داشت. اما امنیت وای فای با مک آدرس چگونه انجام می شود؟ برای انجام این کار کافی است مراحلی که در ادامه توضیح داده ایم را گام به گام طی کنید.

اما قبل از هر چیز لازم است توضیح کوتاهی درباره مک آدرس و مک فیلترینگ ارائه دهیم.

مک آدرس چیست ؟

مک آدرس یک آدرس فیزیکی متعلق به دستگاه هایی است که دارای کارت واسط شبکه هستند. کارت های واسط شبکه وظیفه کابل های LAN را به صورت بی سیم انجام می دهند. در واقع وجود قطعه کارت واسط شبکه برای اتصال دستگاه شما به اینترنت الزامی است. اما دستگاه شما باید از میلیون ها دستگاه دیگر که وارد شبکه شده اند، متمایز باشد. بنابراین به هر دستگاه یک آدرس مک منحصر به فرد تخصیص داده اند، که وجه تمایزی بین آن دستگاه و سایر دستگاه ها باشد. به علاوه شما می توانید امنیت وای فای با مک آدرس را افزایش دهید.

امنیت وای فای با مک آدرس

مقاله پیشنهادی : اینترنت ۵g چیست ؟

مک فیلترینگ چیست ؟

مک فیلترینگ به معنی فیلتر کردن وای فای شما با استفاده از آدرس مک دستگاه هایی است که اجازه دسترسی به شبکه خود را به آن ها می دهید. در واقع شما با استفاده از مک فیلترینگ می توانید دسترسی به سرویس اینترنت خود را به دستگاه هایی محدود کنید که آدرس مک آن ها را در تنظیمات مودم خود وارد کرده اید. برای اینکه بتوانید وارد بخش مک فیلترینگ مودم خود شوید. با ما همراه باشید.

مراحل افزایش امنیت وای فای با مک آدرس

طبیعی است در تنظیمات هر مودم،ممکن است بخش های مختلف با عناوین متفاوتی نمایش داده شده و یا شاهد جابجایی در ترتیب آن ها باشید. در این مطلب، مک فیلترینگ در مودم دی لینک و تی پی لینک را توضیح می دهیم و در سایر مودم ها نیز مشابه همین مودم ها با اندک تفاوت می توانید مک فیلترینگ را فعال نمایید.

ممکن است اولین سوالی که قبل از انجام مک فیلترینگ به ذهن شما برسد، این است که چگونه می توانید مک آدرس دستگاه خود را بیابید. پیشنهاد می کنیم مقاله پیدا کردن مک آدرس گوشی و کامپیوتر را مطالعه کنید. در این مقاله انجام این کار به صورت تصویری آموزش داده شده است.

مک فیلترینگ در مودم دی لینک

برای افزایش امنیت وای فای با مک آدرس بر روی مودم دی لینک کافی است مراحل زیر را انجام دهید.

۱- وارد مرورگر خود شوید و آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را در نوار آدرس آن وارد کنید.

۲- در فیلد یوزرنیم و پسورد  هر دو را admin وارد کنید. (رمز پیش فرض مودم ها، admin است مگر اینکه آن را تغییر داده باشید.)

۳- در صفحه باز شده وارد تب advanced شوید.

۴- در لیست سمت چپ ماوس خود را روی گزینه advanced wireless نگه داشته و از منوی کشویی گزینه Access Control را انتخاب کنید.

۵- در لیست کشویی گزینه Wireless Access Control Mode دو گزینه Allow و Deny وجود دارد که گزینه Allow برای اجازه دسترسی به افرادی که آدرس مک آن ها وارد شده و گزینه Deny برای محدودیت دسترسی این افراد است. پس باید گزینه Allow را در این قسمت انتخاب کنید.

امنیت وای فای با مک آدرس

۶- روی Apply Changes کلیک کنید. ممکن است صفحه ای ظاهر شود که از شما بخواهد چند ثانیه منتظر بمانید (درصورت درخواست یوزرنیم یا رمز مجددا admin را وارد نمایید)

۷-در فیلد Mac Address آدرس هریک از دستگاه هایی که می خواهید اجازه دسترسی به شبکه شما را داشته باشند، وارد کرده و Add را بزنید. ( توجه کنید که آدرس های مک باید بدون دو نقطه و فاصله وارد شوند. )

مک فیلترینگ در مودم تی پی لینک

اگر مودم شما تی پی لینک بوده و می خواهید امنیت وای فای با مک آدرس را در آن فعال کنید، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- وارد مرورگر خود شوید و آدرس بار مرورگر، آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را وارد کنید.

۲- در فیلد یوزرنیم و پسورد  هر دو را admin وارد کنید. (رمز پیش فرض مودم ها، admin است مگر اینکه آن را تغییر داده باشید.)

۳- در صفحه باز شده، وارد تب Interface Setup شده و سپس تب Wireless را انتخاب کنید.

امنیت وای فای با مک آدرس

۴- در بخش Wireless MAC Address filter از منوی کشویی با عنوان Active گزینه Activated را انتخاب کرده و از قسمت Action گزینه Allow Association را فعال کنید.

۵-در فیلد پایین می توانید مک آدرس های مورد نظر خود را که اجازه دسترسی به آن ها می دهید، وارد کرده تا امکان اتصال آن ها به شبکه شما ایجاد شود. توجه کنید که آدرس مک ها در دستگاه های مختلف دارای علامت دو نقطه (:) هستند. اما شما باید تنها ارقام و حروف آن را را بدون هیچ فاصله و دو نقطه ای وارد کنید.

 

با توجه به مطالب بیان شده در این صفحه شما می توانید وای فای خود را از نفوذ افراد (افرادی که توانایی تغییر مک آدرس خود و کپی مک آدرس شما را نداشته باشند) حفظ کنید. همان طور که گفته شد این روش روشی قطعی و صد در صد برای جلوگیری از هک شدن وای فای شما نخواهد بود، اما تا حد زیادی از این اتفاق جلوگیری می کند. اگر با روش های دیگری برای جلوگیری از هک وای فای آشنا هستید، می توانید در همین صفحه آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.