4 مورد از قابلیت های مخفی اندروید که تا به حال نمی دانستید

قابلیت های مخفی اندروید

اندروید یکی از پر طرفدار ترین سیستم عامل های تلفن همراه در سراسر جهان می باشد. این سیستم عامل بسیار انعطاف پذیر بوده و قابلیت شخصی سازی بالایی دارد. در اینجا با قابلیت های مخفی اندروید آشنا می شوید که تا به حال نمی دانستید. با یادگیری این ترفند ها معنای هوشمند بودن یک تلفن همراه را بهتر درک خواهید کرد و خواهید دید که چه کاربرد هایی برای شما خواهد داشت.

مقاله پیشنهادی: کلیدهای میانبر در گوگل کروم به کار شما سرعت می دهند

1- تبدیل متن به گفتار

شما علاوه بر خواندن مطالب در تلفن همراه اندروید خود می توانید آن ها را گوش دهید. این یکی از قابلیت های مخفی اندروید است و در زمان هایی که در حال انجام کاری هستید و نیاز دارید مطلب یا مقاله ای را بخوانید به کمک شما می آید.

برای این کار از بخش تنظیمات موبایل خود به قسمت Accessibility رفته و گزینه Select to Speak را فعال کنید. به این ترتیب دکمه ای در گوشه سمت چپ پایین صفحه نمایش شما ظاهر می شود. کافیست زمانی که نوشته مورد نظر خود را باز کردید روی این گزینه کلیک کنید تا تمام و یا بخشی از متن که انتخاب کرده اید برای شما خوانده شود.

2- زوم کردن روی صفحه نمایش

از دیگر قابلیت های مخفی اندروید، زوم کردن روی صفحه نمایش می باشد. این قابلیت برای افردی که دچار ضعف بینایی هستند کاربرد بسیاری دارد. با استفاده از این ترفند می توانید اطلاعات صفحه نمایش خود را بزرگتر و راحت تر مشاهده کنید.

کافیست مطابق ویدئو از تنظیمات تلفن همراتان به بخش Accessibility  رفته گزینه Magnification gestures را فعال کنید. با این کار می توانید روی هر قسمتی از صفحه نمایش خود زوم کرده و واضح تر ببینید.

3- تقسیم صفحه نمایش به دو قسمت

شما برای انجام کارهای همزمان (مولتی تسکینگ) نیاز دارید از چند اپلیکیشن مختلف استفاده کنید. در اندروید برای این کار راه حل ساده ای در نظر گرفته شده است. به جای اینکه روی برنامه های مختلف سوئیچ کنید می توانید دو برنامه را به صورت همزمان روی صفحه نمایش خود داشته باشید.

برای استفاده از این قابلیت با استفاده از آیکون مربع گوشه تلفن همراهتان (Overview) ، برنامه های اخیر خود را باز کنید. اپلیکیشن مورد نظر را انتخاب کرده و مطابق فیلم روی علامتی که صفحه نمایش را به دو قسمت تقسیم می کند ضربه بزنید. در قسمت پایین برنامه دوم خود را انتخاب کنید و به این ترتیب همزمان می توانید روی دو برنامه و با سرعت بیشتر کار های خود را انجام دهید.

4- سنجاق کردن برنامه به صفحه نمایش

یکی از پرکاربرد ترین قابلیت های مخفی اندروید برای کسانی فرزند دارند، پین کردن برنامه به صفحه نمایش است. ممکن است بخواهید تلفن همراهتان را به کودک و یا فردی بدهید که نمی خواهید به اطاعات شخصی شما در موبایلتان دسترسی داشته باشد. برای این کار باید از قابلیت Screen Pinning استفاده کنید و با خیال راحت و بدون نگرانی از به خطر افتان حریم شخصی، موبایتان را در اختیار دیگران قرار دهید. با این کار وقتی کسی دکمه قفل تلفن همراه شما را می زند تنها آن برنامه اجرا می شود و در صورتی که رمزتان را وارد کنید می توانید به دیگر برنامه ها نیز دسترسی داشته باشید.

برای فعال سازی به صفحه تنظیمات بروید و وارد منوی امنیت (Security) خود شوید و گزینه Screen Pinning را فعال کنید. حالا آیکون مربع گوشه صفحه (Overview) را باز کرده تا برنامه های اخیر خود را ببینید. با زدن علامت سنجاق، اپلیکیشن شما به صفحه نمایش پین می شود.

شما چه ترفند ها و قابلیت هایی از اندروید سراغ دارید؟ با ما همراه باشید تا در مقاله های بعدی دیگر قابلیت های مخفی اندروید را بیاموزید.