چطور با رمز پویا کار کنیم؟

چطور با رمز پویا کار کنیم؟

طبق قوانین جدید بانک مرکزی انجام تراکنش های مالی و پرداخت های آنلاین، برای بالا بردن سطح امنیت، با استفاده از رمز پویا یا رمز یکبار مصرف امکان پذیر است. در برخی از بانک ها تراکنش های زیر 100 هزار تومان در هر 24 ساعت با رمز دوم ایستا انجام می شود. ولی برای انجام تمامی تراکنش های بالای 100 هزار تومان باید از رمز پویا استفاده کرد. اما چطور با رمز پویا کار کنیم؟

رمز پویا رمزی یکبار مصرف است که تنها 1 دقیقه پس از صدور می توان از آن استفاده کرد و بعد از این زمان فاقد اعتبار است. این امر باعث شده میزان سواستفاده‌ ها و کلاهبرداری‌ های اینترنتی به طور محسوسی کاهش یابد.

فعال سازی رمز پویا

نحوه فعال سازی و استفاده از این رمز در هر بانک متفاوت است. ابتدا باید اقدام به فعال سازی رمز یکبار مصرف خود کنید. برای اینکار سه روش وجود دارد:

1- مراجعه حضوری به بانک مورد نظر جهت فال سازی رمز پویا

2- مراجعه به دستگاه‌ های خودپرداز و دریافت کد فعال‌ سازی

3- فعال سازی غیر حضوری با استفاده سامانه اینترنت بانک

دریافت رمز پویا

پس از فعال سازی چطور با رمز پویا کار کنیم؟ بعد از انجام مرحله فعال سازی می توانید رمز پویا را با روش های مختلفی که از طرف بانک شما اعلام می گردد دریافت کنید. این روش ها شامل سه نوع می باشند:

1- دریافت رمز پویا از طریق کد USSD

2- دریافت رمز پویا از طریق پیامک

3- دریافت رمز پویا با اپلیکیشن و موبایل بانک

در ادامه روش فعال سازی و دریافت رمز یکبار مصرف بانک های مختلف را به صورت مجزا توضیح خواهیم داد.

فعال سازی رمز پویا بانک ملی

دارندگان کارت بانکی ملی می توانند با دانلود سامانه 60 اقدام به دریافت رمز پویا کنند. برای فعال سازی حضوری این سامانه باید به یکی از شعب بانک ملی و یا دستگاه های خود پرداز مراجعه کرد. برای فعال سازی غیر حضوری می بایست از طریق سامانه بام اقدام کرد. همچنین می توانید از طریق اپلیکیشن رمزبان نیز اقدام به دریافت رمز یکبار مصرف کنید.

با استفاده از کد USSD بانک ملی چطور با رمز پویا کار کنیم؟ روش دیگر شماره گیری کد #60*737* است. در این روش به اینترنت و تلفن هوشمند نیاز ندارید. با شماره گیری این کد USSD پس از فعال سازی، رمز را از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد.

 

فعال سازی رمز پویا بانک ملت

دارندگان تلفن همراه هوشمند با استفاده از سامانه رمزنگار ملت می توانند رمز یکبار مصرف دریافت کنند. این برنامه فقط روی گوشی های همراه اندروید قابل نصب است و نسخه ios ندارد. این اپلیکیشن را می توانید از سایت بانک ملت دانلود کرده و از طریق مراجعه حضوری به بانک یا خودپرداز فعال سازی کنید.

روش دیگر دریافت رمز یکبار مصرف بانک ملت نیز پس از فعال سازی رمز دوم پویا  از طریق خود پرداز انجام می گیرید. برای دریافت پیامک حاوی رمز پویا، 4 رقم آخر شماره کارت‌ خود را به شماره 30003303 ارسال کنید تا به تعداد دفعات مورد نیازتان رمز دوم پویا بگیرید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک صادرات

به منظور دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات باید اپلیکیشن ریما را دانلود و نصب کنید. با فعال سازی از طریق خودپرداز می توانید از این نرم افزار استفاده کنید. همچنین می توانید از برنامه راز نیز به همین صورت استفاده کنید.

برای استفاده از خدمات USSD ابتدا کد *719# را شماره گیری نموده و پس از انتخاب گزینه 5 شماره کارت بانکی خود را وارد کنید. در این مرحله برای کارت خود یک نام و یک رمز تعیین می کنید. ازین پس با شماره گیری*۷۱۹*۵# و وارد کردن رمز خود، رمز پویا دریافت خواهید کرد.

 

فعال سازی رمز پویا بانک تجارت

با دانلود و نصب اپلیکیشن همراز از سایت بانک تجارت و فعال سازی آن از طریق عابر بانک و یا شعب می توانید رمز دوم دوم پویا دریافت کنید.

اما با استفاده از موبایل های ساده و غیر هوشمند چطور با رمز پویا کار کنیم؟ کسانی که تلفن هوشمند ندارند می توانند با شماره گیری کد #۸۸*۷۸۸* ابتدا با زدن گزینه 1 ثبت نام کنند. با وارد کردن شماره کارت، شماره ملی و رمز دوم ایستا ثبت نام تکمیل می گردد. ازین پس با شماره گیری کد #۸۸*۷۸۸* و انتخاب گزینه 3 پیام حاوی رمز یکبار مصرف پویا دریافت می شود.

 

فعال سازی رمز پویا بانک رفاه

با مراجعه به شعب بانک رفاه شماره سریال و کد فعال سازی رمز پویا دریافت کنید. سپس اپلیکیشن رمز یکبار مصرف موبایلی بانک رفاه را از سایت این بانک دانلود و نصب کنید. توجه داشته باشید که با توجه به شماره سریالی که دریافت کرده اید باید یکی ازاپلیکیشن های FDL و یا FDN را دانلود کنید. به این ترتیب می توانید اقدام به دریافت رمز پویا کنید.

اما بدون داشتن گوشی تلفن همراه هوشمند چطور با رمز پویا کار کنیم؟ ابتدا با شماره گیری کد #۷۱۳* اقدام به فعال سازی رمز دوم پویا کنید. پس از فعال سازی و ثبت نام هر با شماره گیری کد #۲*۴*۷۱۳* و تایید شماره کارتتان پیامکی حاوی رمز دوم یکبار مصرف دریافت خواهید کرد.

 

فعال سازی رمز پویا بانک کشاورزی

با مراجعه به وب سایت بانک کشاورزی برنامه رمز یکبار مصرف امن (ریما) را دانلود و نصب کنید. سپس با مراجعه به خود پرداز های این بانک یک رمز جهت فعال سازی برنامه توسط دستگاه ATM دریافت خواهید کرد و رمز دیگری برای شما پیامک می شود.

اما چطور با رمز پویا کار کنیم؟ با استفاده از این دو رمز اپلیکیشن را فعال کنید. ازین پس هر بار که نیاز داشتید براحتی می توانید می توانید رمز دوم پویا را دریافت و استفاده کنید.

در حال حاضر کد USSD برای کاربرانی که تلفن همراه هوشمند ندارند معرفی نشده است.

 

فعال سازی رمز پویا بانک سپه

روش مراجعه غیر حضوری برای فعال سازی رمز پویا در این بانک وجود ندارد و تنها روش موجود مراجعه حضوری است.

ابتدا با مراجعه به یکی از شعب بانک سپه اقدام به فعال سازی رمز دوم پویا کنید. سپس از سایت سپه اپلیکیشن رمزساز سپه که مخصوص این بانک طراحی شده را دریافت کنید. پس از نصب برنامه هر بار می توانید رمز یکبار مصرف دریافت کنید.

دارندگان کارت بانکی سپه تنها از این راه می توانند رمز پویا دریافت کنند و فعلاً روش دیگری از سوی بانک برای کاربران معرفی نگردیده است.

 

فعال سازی رمز پویا بانک مسکن

با داشتن حساب بانکی مسکن چطور با رمز پویا کار کنیم؟ دارندگان حساب بانک مسکن با استفاده از اپلیکیشن رمزنما که توسط این بانک معرفی شده می توانند اقدام به دریافت رمز پویا کنند.

برای فعال سازی این اپلیکیشن ابتدا به یکی از خود پرداز های بانک مسکن مراجعه کنید. در قسمت تغییر رمز گزینه رمز دوم پویا را انتخاب و شماره تلفنی که در اطلاعات حسابتان ثبت شده را وارد کنید. کدی که توسط دستگاه چاپ می گردد را نزد خود نگه داشته و به همراه آن و پیامکی که دریافت می کنید برنامه را نصب و فعال کنید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک اقتصاد نوین

کاربران بانک اقتصاد نوین برای دریافت رمز پویا باید نرم افزار ارس را از وب سایت این بانک دانلود و نصب کنند. برای فعال سازی نرم افزار می توانید با مراجعه حضوری و درخواست فعال سازی رمز پویا فرم مخصوص این بانک را پر کرده و پس از دریافت کد QR نرم افزار را فعال کنید.

همچنین می توانید به صورت غیر حضوری و از طریق اینترنت بانک اقتصاد نوین اقدام به فعال سازی رمز یکبار مصرف کنید. در منوی کارت، بخش فعال سازی رمز پویا، حسابی را که می خواهید رمز یکبار مصرف را برای آن فعال کنید انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که اگر اینترنت بانک شما فعال نیست از طریق سایت این بانک و به صورت غیر حضوری می توانید ثبت نام کنید و اینترنت بانک خود را فعال کنید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک پارسیان

نرم افزار پارسیان من را در تلفن همراه خود دانلود و نصب کنید. با مراجعه به یکی از خود پرداز های این بانک به ترتیب مراحل زیر را طی کرده و رمز دم خود را فعال کنید.

عملیات رمز – ثبت نام رمز یکبار مصرف – تایید شماره تلفن ثبت شده در حساب بانکی – ثبت رمز 8 رقمی

پس از انجام مراحل ذکر شده پیامکی حاوی کد فعال سازی دریافت خواهید کرد که توسط آن می توانید نرم افزار خود را فعال کنید. ازین پس در بخش صدور رمز یکبار مصرف با وارد کد رمز 8 رقمی که از قبل تعیین کرده اید می توانید رمز پویا دریافت کنید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک پاسارگاد

برای دریافت رمز یکبار مصرف بانک پاسارگاد باید نرم افزار پاسارگاد من روی تلفن همراه شما نصب باشد. سپس از بخش کارت، رمز پویا، گزینه فعال سازی را انتخاب کنید.

همچنین می توانید از طریق اینترنت بانک پاسارگاد اقدام به فعال سازی کنید. برای دانستن اینکه چطور با رمز پویا کار کنیم مراحل زیر را طی کنید.

ورود به اینترنت بانک پاسارگاد – کارت – کارت های من – گزینه سه نقطه (…) – مدیریت نوع رمز دوم – تایید رمز دوم یک‌بارمصرف به عنوان رمز دوم کارت

پس از فعال سازی با هر یک از دو روش بالا می توانید از طریق اپلیکیشن و یا شماره گیری کد دستوری *۷۲۰# رمز یکبار مصرف این بانک را دریافت کنید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک آینده

بانک آینده برای تولید رمز یکبار مصرف از نرم افزار ریما استفاده می کند. با مراجعه به وب سایت این بانک می توانید نرم افزار را دانلود و نصب کنید. سپس به یکی از خود پرداز های بانک آینده مراجعه کنید و عملیات فعال سازی را انجام دهید. بعد از این مرحله یک توکن حاوی کد امنیتی 8 رقمی از دستگاه و یک پیامک شامل کد 120 کاراکتری دریافت خواهید کرد.

با ثبت این دو کد در اپلیکیشن ریما، نرم افزار شما فعال می شود و هر بار می توانید رمز پویا از آن دریافت کنید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک شهر

بانک شهر از نرم افزار رمزنت برای تولید رمز پویا استفاده می کند. پس از دریافت و نصب این اپلیکیشن از وب سایت بانک، به صورت حضوری به یکی از شعب بانک شهر مراجعه کرده و پس از تکمیل فرم درخواست، کد QR مربوطه را دریافت کنید.

با اسکن این کد از طریق نرم افزار، آن را فعال خواهید کرد. به این ترتیب آموختیم که چطور با رمز پویا کار کنیم و ازین پس می توانید به راحتی رمز یکبار مصرف دریافت کنید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک دی

بانک دی برای ارسال رمز پویا از نرم افزار ارس استفاده می کند. برای فعال سازی این نرم افزار دو راه وجود دارد. می توانید به یکی از شعب بانک دی مراجعه و درخواست فعال سازی رمز یکبار مصرف کنید. سپس یک کد QR و یک پیامک دریافت خواهید کرد که با استفاده از آن ها می توانید نرم افزار را فعال کنید. روش بعدی فعال سازی اینترنتی از طریق اینترنت بانک دی می باشد. با مرجعه به منوی کارت بخش فعال‌ سازی رمز دوم و انتخاب کارت مورد نظر می توانید عملیات فعال سازی را انجام دهید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک سینا

بانک سینا نیز برای صدور رمز پویا از نرم افزار ارس استفاده می کند. پس از دانلود این نرم افزار از وب سایت بانک سینا آن را فعال کنید.

برای فعال سازی حضوری به یکی از شعب بانکی سینا مراجعه کرده و پس از پر کردن فرم درخواست کد فعال سازی را دریافت کنید. همچنین می توانید به صورت غیر حضوری و از طریق اینترنت بانک رمز دوم یکبار مصرف خود را فعال کنید.

ازین پس برای انجام تراکنش های مالی خود به نرم افزار مراجعه کرده و هر بار رمز پویا جدید دریافت کنید. به این ترتیب آموختیم که با داشتن حساب بانک سینا چطور با رمز پویا کار کنیم.

 

فعال سازی رمز پویا بانک قوامین

نرم افزار جی‌بی‌رمز مورد معرفی بانک قوامین برای صدور رمز یکبار مصرف می باشد. برای فعال سازی آن به خود پرداز های بانک قوامین مراجعه کنید و توکن و پیامک حاوی کد را دریافت کنید. با استفاده از آن ها می توانید نرم افزار را فعال کنید.

اما چطور با رمز پویا کار کنیم؟ برای انجام تراکنش های بانکی خود هر بار به این اپلیکیشن مراجعه و رمز یکبار مصرف دریافت کنید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک سرمایه

با استفاده از اپلیکیشن رمزساز سرمایه می توانید رمز یکبار مصرف حساب بانک سرمایه خود را دریافت کنید.

پس از دانلود نرم افزار از وب سایت رسمی بانک سرمایه آن را از طریق اینترنت بانک خود فعال کنید. به این ترتیب یک کد QR و یک پیامک حاوی کدی 4 رقمی دریافت خواهید کرد. به وسیله آن ها نرم افزار را فعال کنید.

اگر امکان استفاده از اینترنت بانک را ندارید می توانید با مراجعه به شعب بانک سرمایه به صورت حضوری برنامه را فعال کنید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک انصار

بانک انصار نیز همانند برخی بانک های دیگر برای صدور رمز پویا از اپلیکیشن ارس استفاده می کند. شما می توانید برای فعال سازی حضوری این برنامه به نزدیک ترین شعبه بانک انصار مراجعه کنید و کد فعال سازی را دریافت کنید.

همچنین می توانید به صورت غیر حضوری و با استفاده از اینترنت بانک اقدام به دریافت کد فعال سازی نمایید.

ازین پس در نرم افزار ارس با دریافت رمز یکبار مصرف می توانید تراکنش های بانکی خود را انجام دهید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک گردشگری

برای دریافت رمز دوم پویا می توانید از اینترنت بانک و یا همراه بانک گردشگری استفاده کنید.

در همراه بانک مراحل زیر را جهت فعال سازی طی کنید.

فهرست اصلی – عملیات کارت – فعال‌ سازی رمز یک بار مصرف کارت – انتخاب کارت مورد نظر – فعال سازی

همچنین در اینترنت بانک باید به صورت زیر فعال سازی را انجام دهید.

منوی کارت – کارت‌های من – انتخاب گزینه‌ی سه نقطه (…) در ستون عملیات – مدیریت رمز دوم یک‌ بار مصرف – تایید فعال‌ سازی

 

فعال سازی رمز پویا بانک کارآفرین

نرم افزار همراه بانک کارآفرین را از وب سایت رسمی این بانک دانلود کنید. با مراجعه به خود پرداز عملیات فعال سازی را انجام دهید تا کدی به شماره تلفن ثبت شده از شما در بانک ارسال شود.

اما چطور با رمز پویا کار کنیم؟ کد دریافتی را در نرم افزار وارد کنید تا فعال شود. به این ترتیب نرم افزار آماده صدور رمز است و می توانید هر بار برای انجام تراکنش های خود رمز یکبار مصرف دریافت کنید.

متاسفانه این بانک روش فعال سازی غیر حضوری برای دریافت رمز پویا معرفی نکرده است.

 

فعال سازی رمز پویا بانک خاورمیانه

اپلیکیشن مخصوص بانک خاورمیانه که رمز پویا نام دارد را از وب سایت رسمی این بانک دانلود و نصب کنید. جهت فعال سازی می بایست با مراجعه حضوری به یکی از شعب بانک خاورمیانه فرم مربوطه را پر کرده و کد فعال سازی دریافت کنید.

این کد را به همراه شماره مشتری خود وارد برنامه کنید. در این مرحله پیامکی دریافت خواهید کرد که کد فعال سازی در آن قرار دارد. پس از ثبت این کد نرم افزار آماده صدور رمز یکبار مصرف خواهد بود.

 

فعال سازی رمز پویا بانک ایران زمین

نرم افزار رمزساز بانک ایران زمین را از سایت بانک دریافت و نصب کنید. برای فعال سازی حضوری به شعب این بانک مراجعه و درخواست خود را ثبت نمایید. برای فعال سازی غیر حضوری مراحل زیر را انجام دهید.

ارسال عدد 10 به شماره ۳۰۰۰۶۹۰۵ و سپس ارسال کد ملی به همان شماره جهت تایید موبایل.

توجه داشته باشید که انجام این عملیات باید توسط همان شماره تماسی که موقع افتتاح حساب ثبت کرده اید صورت پذیرد.

به این ترتیب نرم افزار را فعال و از آن استفاده کنید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک حکمت ایرانیان

نرم افزار ارس را از سایت بانک حکمت ایرانیان دانلود و نصب کنید.

جهت فعال سازی می توانید به صورت حضوری به شعب این بانک مرجعه و کد فعال سازی را دریافت کنید. همچنین جهت فعال سازی غیر حضوری می توانید با مراجعه به اینترنت بانک عملیات فعال سازی رمز دوم پویا را برای کارت مورد نظر خود انجام دهید.

کد دریافتی را وارد برنامه کنید و ازین پس برای انجام تراکنش ها به نرم افزار مراجعه و رمز پویا دریافت کنید.

 

فعال سازی رمز پویا پست بانک ایران

به وب سایت پست بانک ایران مراجعه کرده و برنامه رمز ساز را دانلود و نصب کنید. جهت فعال سازی می توانید از دو روش حضوری و غیر حضوری استفاده کنید.

برای فعال سازی حضوری به شعب این بانک مراجعه و کد QR را دریافت کنید. جهت فعال سازی غیر حضوری در اینترنت بانک به بخش مدیریت کارت ها رفته، فعال‌ سازی رمز دوم یک‌ بار مصرف را انتخاب کنید. کارتی را که می خواهید رمز یکبار مصرف آن را فعال کنید انتخاب و سپس گزینه‌ ی فعال‌ سازی برنامک رمزساز را بزنید.

از طریق برنامه دانلود شده QR کد را اسکن کنید و در صورت نیاز رمز دوم پویا دریافت کنید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک صنعت و معدن

با مراجعه حضوری به بانک صنعت و معدن درخواست خود را مبنی بر فعال سازی رمز پویا ثبت و کد QR  دریافت کنید.

برنامه رمزساز بانک صنعت و معدن را از وب سایت رسمی آن دانلود و کد دریافتی را اسکن کنید.

همچنین می توانید به صورت غیر حضوری و از طریق اینترنت بانک، گزینه‌ ی فعال‌ سازی برنامه رمزساز را بزنید و QR Code را دریافت کنید. آن را توسط برنامه اسکن کنید و رمز دوم پویا دریافت کنید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک توسعه تعاون

برای دریافت رمز یکبار مصرف باید نرم افزار همراه بانک توسعه تعاون استفاده کنید. با استفاده از اینترنت بانک و یا همراه بانک توسعه تعاون عملیات فعال سازی رمز پویا را انجام دهید.

جهت فعال سازی اینترنتی گزینه کارت‌ های من و سپس گزینه مدیریت نوع رمز را انتخاب کنید. پس از تأیید شماره موبایل خود، فعال سازی رمز یکبار مصرف را تأیید کنید.

همچنین جهت فعال سازی با استفاده از همراه بانک، ابتدا در قسمت سایر، بخش عملیات کارت، رمز دوم یک‌ بار مصرف را فعال کنید.
پس از انجام این عملیات، می‌ توانید رمز پویا را از اپلیکیشن دریافت کنید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک توسعه صادرات ایران

پس از نصب نرم افزار رمز ساز ریما بر روی گوشی همراه، ثبت نام و فعال سازی نرم افزار را با مراجعه به دستگاه خودپرداز و انتخاب گزینه خدمات رمز و حساب انجام دهید.

یک رمز 8 کاراکتری از دستگاه و یک پیامک دریافت خواهید کرد. با وارد کردن رمزهای دریافتی در نرم افزار می توانید اقدام به دریافت رمز یکبار مصرف کنید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک قرض الحسنه مهر ایران

در بانک قرض الحسنه مهر ایران چطور با رمز پویا کار کنیم؟

این بانک نیز از نرم افزار ارس برای صدور رمز پویا استفاده می کند. برای فعال سازی باید به صورت حضوری به شعب بانک مراجعه کرده و پس از تکمیل فرم مربوطه کد QR را دریافت کنید. کد دریافتی را با نرم افزار اسکن کنید تا فعال شود.

پس از فعال سازی هر بار که برای انجام تراکنش های بانکی نیاز به رمز دوم پویا داشتید از طریق این نرم افزار به راحتی می توانید آن را دریافت و استفاده کنید.

 

فعال سازی رمز پویا بانک قرض الحسنه رسالت

شما با استفاده از موبایل بانک رسالت می توانید اقدام به دریافت رمز پویا کنید.

جهت فعال سازی باید از طریق اینترنت بانک، پس از ورود به پنل شخصی خود، وارد منوی اصلی و سپس منوی کارت (منوی کارت من) شوید. کارت مورد نظر خود را انتخاب کرده و روی گزینه عملیات مربوط به آن کلیک کنید. پنجره کوچکی باز می شود که در آن باید گزینه مدیریت نوع رمز دوم را انتخاب و در آخر درخواست صدور رمز دوم یک بار مصرف را تأیید کنید.

 

در این مقاله آموختیم که در هر بانک چطور با رمز پویا کار کنیم. دقت داشته باشید که این کار برای بالا بردن سطح امنیت حساب بانکی شما انجام شده است. شما نیز با محافظت از اطلاعات بانکی خود در این امر سهیم باشد.