تفاوت کابل صدای دو خط با سه خط در چیست؟

تفاوت کابل صدای دو خط با سه خط

تفاوت کابل صدای دو خط با سه خط در چیست؟ کدام یک از این کابل های صدا میکروفون دار هستند؟

کابل های صدا دارای انواع مختلفی هستند که کانکتور های متفاوتی دارند. جک 3.5 میلیمتری یکی از آن ها می باشد. از این کابل می توان در موارد بسیاری موارد مثل AUX، هدفون، هدست، هندزفری و … استفاده کرد. اما همه ی کانکتور های جک 3.5 میلیمتری مثل هم نبوده از لحاظ شکل ظاهری و کاربرد متفاوت هستند. آن ها به سه دسته1 خط، 2 خط و 3 خط تقسیم می شوند. در ادامه به بررسی شباهت و تفاوت کابل صدای دو خط با سه خط خواهیم پرداخت و آن ها را از لحاظ ظاهر و کاربرد مقایسه می کنیم.

تفاوت کابل صدای دو خط با سه خط

کابل صدای دو خط

مشخصه ظاهری کابل صدای دو خط کانکتور آن می باشد. روی کانکتور این نوع از کابل های صدا دو خط یا حلقه افقی وجود دارد که کانکتور را به سه بخش تقسیم می کند. بخش های آن به ترتیب جهت انتقال صدای چپ، صدای راست و مشترک بین چپ و راست می باشد. از این نوع کابل ها فقط برای انتقال صدا می توانید استفاده کنید. در کابل های AUX، کابل های افزایش طول صدا و هدفون ها از نوع کانکتور استفاده می شود.

به کابل صدای دو حلقه TRS نیز گفته می شود. دقت داشته باشید که هدست ها این کابل را ندارند و فقط هدفون ها و سایر پخش کننده های بدون میکروفون دارای کابل TRS هستند. اگر نیاز دارید که هدفون های بدون میکروفون خود را به میکروفون مجهز کنید، می توانید یک کابل AUX سه خط تهیه کرده و با اتصال به هدفون خود این قابلیت را به آن اضافه کنید. به این نوع کابل، کابل AUX میکروفون دار نیز گفته می شود.

هدفون و هدست علاوه بر تفاوت کابل صدای دو خط با سه خط دارای ویژگی های دیگری می باشند. برای بررسی دقیق تر این دستگاه ها می توانید به مقاله شباهت و تفاوت هدست و هدفون و هندزفری مراجعه کنید.

کابل صدای 2 خط

کابل صدای سه خط

کابل صدای سه خط همان طور که از نامش پیداست دارای 3 خط است که کانکتور را به 4 بخش تقسیم می کند و به آن TRRS نیز گفته می شود. سه بخش اول آن همانند کابل صدای دو خط مخصوص صدای چپ، راست و مشترک بین آن ها بوده و بخش چهارم آن برای میکروفون می باشد. از این کانکتور برای دستگاه هایی که علاوه بر انتقال صدا، میکروفون نیز دارند استفاده می شود. هدست، هندزفری و برخی از کابل های AUX از جمله این دستگاه ها هستند. تفاوت کابل صدای دو خط با سه خط در بخش میکروفون آن ها می باشد.

دقت داشته باشید که هدست ها یا همان هدفون های میکروفون دار حتماً باید این کابل و یا دو کابل جدا گانه برای انتقال صدا و میکروفون داشته باشند. هدست هایی که دارای دو کابل جدا هستند را فقط می توانید به دستگاه های دارای پورت صدا و میکروفون متصل کنید. برای اتصال آن ها به موبایل، تبلت و سایر دستگاه هایی که فقط دارای یک پورت جک 3.5 میلیمتری هستند نیاز به تبدیل 1 به 2 صدا دارید. این تبدیل ها دارای 2 ورودی برای صدا و میکروفون هستند و از سمت دیگر یک خروجی صدای TRRS یا 3 خط دارند. با این تبدیل ها می توانید هدست های دو سیم خود را به موبایتان وصل کرده و از آن استفاده کنید.

کابل صدای 3 خط

علاوه بر دو مورد عنوان شده در بالا کانکتور های تک حلقه ای به اسم TS نیز وجود دارد که صدای چپ و راست ندارد. این نوع کابل در دستگاه های قدیمی استفاده می شد و صدا را به طور مشترک و مساوی بین گوش راست و چپ پخش می کرد.

همان طور که دیدیم این کابل ها دارای قطر 3.5 میلیمتر بودند و از لحاظ ظاهری فقط در تعداد خطوط روی کانکتور متفاوت هستند. اما تفاوت کابل صدای دو خط با سه خط از نظر کاربرد، میکروفون داشتن کابل 3 خط می باشد.