تفاوت هدست و هدفون و هندزفری در چیست؟

تفاوت هدست و هدفون و هندزفری

امروزه در کیف همه افراد دستگاه هایی برای پخش صدا وجود دارد. این دستگاه ها در شرایطی که نمی خواهیم صدایی را روی بلندگو پخش کنیم به کمک ما می آیند. دارای انواع گوناگونی هستند که در شکل، اندازه و قیمت های متفاوت ارائه می گردند. در این مقاله به مقایسه تفاوت هدست و هدفون و هندزفری می پردازیم و کاربرد هر یک را به طور دقیق بررسی خواهیم کرد. با دانستن تفاوت هدست و هدفون و هندزفری می توانیم انتخاب بهتری با توجه به نیازمان در هنگام خرید این دستگاه ها داشته باشیم.

تفاوت هدست و هدفون و هندزفری

1- هدست

هدست در اصل هدفونی است که مجهز به میکروفن می باشد. این دستگاه دارای دو کاپ است که توسط یک هدبند به یکدیگر متصل می شوند. در هر کاپ ایرپدی قرار گرفته که در پشت آن بلندگوی داخلی وجود دارد. البته نوعی از هدست ها وجود دارند که تک کاپه هستند. به عبارت دیگر هدست ها دارای دو نوع مونو و استریو هستند.

برخی از هدفون های جدید نیز دارای میکروفن هستند اما تفاوت هدست و هدفون و هندزفری در اندازه و شکل میکروفن است. هدفون دارای میکروفن داخلی کوچک و نامرئی است در حالی که هدست همیشه با یک میکروفن بزرگ همراه است که انتهای آن در کنار دهان قرار می گیرد. هدست ها دارای دکمه کنترل صدا و همچنین دکمه ای جهت قطع و وصل ارتباطات تلفنی هستند.

تفاوت هدست و هدفون و هندزفری

این دستگاه برای طیف گسترده ای از نیاز ها، مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که بسیاری از اپراتورها در یک اتاق به طور هم زمان نشسته اند و دائماً در حال مکالمه تلفنی هستند، وضعیت می تواند غیرقابل تحمل باشد. وقتی همه افراد یک اتاق به طور هم زمان با هم صحبت می کنند، تمرکز کردن حتی روی افکار خود غیرممکن می شود. این در حالی است که مجبور هستید با شخص دیگری نیز صحبت کنید و خدمات خود را ارائه دهید. در نتیجه استفاده از هدست می تواند این مشکل را به راحتی رفع کرده و مکالمات اینترنتی و تلفنی (VOIP) را برای اپراتور ها آسان کند.

همچنین این دستگاه به دلیل داشتن میکروفن، برای بازی های آنلاین کامپیوتری که دارای ارتباط صوتی می باشند بهترین انتخاب هستند. همانند مورد قبل در گیم نت ها نیز افراد زیادی مشغول بازی هستند و ترکیب صداهای مختلف می تواند آزار دهنده باشد. پس استفاده از هدست ها در این شرایط نیز می تواند کارآمد باشد. به همین منظور هدست های مخصوص بازی برای استفاده گیمر ها طراحی شده است.

هدست ها دارای انواع بی سیم و با سیم نیز هستند که نوع بی سیم آن می تواند بلوتوث یا وایرلس باشد. اما تفاوت هدست بلوتوث با وایرلس در چیست؟ هدست های وایرلس از طریق امواج رادیویی با دستگاه های مختلف ارتباط برقرار میکند در حالی که دیگری از طریق بلوتوث ارتباط برقرار می کند. دیگر تفاوت هدست بلوتوث با وایرلس کیفیت صدا و طول برد آن ها است که در هر دو مورد هدست وایرلس عملکرد بهتری دارد.

 

تفاوت هدست و هدفون و هندزفری

یکی از موارد تفاوت هدست و هدفون و هندزفری کانکتور آن ها می باشد. کانکتور هدست ها سه خطه می باشد.

برای اینکه تفاوت کاکتور های این دستگاه ها را بهتر بشناسید به مقاله تفاوت کابل صدای دو خط با سه خط مراجعه نمایید.

2- هدفون

هدفون ها نیز همانند هدست های استریو دو کاپه هستند و به وسیله هدبند به یکدیگر وصل می شوند. کاپ های این دستگاه تمام گوش شما را می پوشاند و بسیار راحت هستند. در بعضی از هدفون های میکروفون های داخلی تعبیه شده است که مناسب برای مکالمات تلفنی می باشد.

هدفون ها می توانند رو گوشی یا دور گوشی باشند. تفاوت این دو مدل در اندازه ی کاپ ها است. هدفون های رو گوشی فقط روی گوش را می پوشانند و هدفون های دور گوشی روی گوش و کمی اطراف آن را می پوشاند.

تفاوت هدست و هدفون و هندزفری

در یک حالت دیگر می توان هدفون ها را به دو دسته پشت باز و پشت بسته تقسیم کرد. هدفون های پشت بسته تقریبا ایزوله هستند و مانع ورود هر گونه صدای خارجی به گوش شما هستند ولی هدفون های پشت باز برعکس مورد قبل مقداری از صداهای اطراف را به گوش شما می رساند.

تفاوت هدست و هدفون و هندزفری

همانطور که پیش تر گفته شد کانکتور یکی از موارد تفاوت هدست و هدفون و هندزفری می باشد. در هدفون هایی که دارای میکروفون هستند کانکتور 3 خطه و در هدفون های بدون میکروفون کانکتور دو خطه می باشد.

این دستگاه ها به صورت سیمی یا بی سیم عرضه می گردنند و دارای باتری های قابل شارژ هستند. اتصال هدفون ها با تلفن همراه یا تبلت از طریق بلوتوث و یا کابل انتقال صدا صورت می گیرد همچنین در صورت داشتن شیار کارت حافظه می توانید رم خود را داخل هدفون قرار داده و فایل های صوتی آن استفاده کنید. باتری هدفون ها توسط کابل USB قابل شارژ می باشد.

این دستگاه نسبت به هدست کاربرد عمومی تری دارد و برای انواع مواردی مثل ورزش، پخش موسیقی، آهنگ سازی، مکالمات تلفنی و … مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه به جای گوش دادن به آهنگ روی بلندگو و با صدای بلند، به راحتی می توانید آهنگ ها را با استفاده از هدفون، بدون اینکه مزاحم کسی شود، گوش دهید.

3- هندزفری

در مقایسه تفاوت هدست و هدفون و هندزفری، هندزفری رایج ترین نوع می باشد و همیشه در کنار هر تلفن همراه جدیدی که خریداری می کنید وجود دارد. این دستگاه نسبت به انواع دیگر کوچکتر و سبک تر بوده و به دلیل قابلیت حمل آسان، محبوب تر و پر استفاده است. هندزفری ها تو گوشی هستند یعنی به صورتی طراحی شده اند که تمام و یا بخشی از آن داخل گوش قرار می گیرید.

از لحاظ ظاهری تفاوت هدست و هدفون و هندزفری در اندازه آن ها می باشد. هدفون و هدست دارای کاپ و هدبند هستند در صورتی که در هندزفری هیچ یک از این ها وجود ندارد.

هندزفری ها می توانند بی سیم یا باسیم باشند. نوع بی سیم آن از طریق بلوتوث و نوع با سیم آن از طریق کابل انتقال صدا یا همان AUX به دستگاه های مختلف شما متصل می گردد. بیشتر آن ها دارای یک میکروفون درون خطی (ساخته شده در یک پد کنترل بر روی کابل صوتی) یا میکروفن داخلی (ساخته شده در یکی از گوشی ها) هستند. هندزفری ها را می توان به انواع ایرفون، ایرباد، ایرپاد، هندزفری بلوتوث و هندزفری بلوتوث گردنی تقسیم بندی کرد.

هندزفری های ایرفون یا داخل گوشی همانطور که از نامشان پیداست درون گوش فرو می روند. در مقابل آن ها ایرباد ها قرار دارند که قسمت بیشتر آن خارج از گوش قرار می گیرد و در کنار نسخه های جدید تلفن های همراه  آیفون دیده می شود. ایرپاد ها نیز هندزفری هایی بی سیم هستند که توسط داک قابل شارژ می باشند.

تفاوت هدست و هدفون و هندزفری

نوع دیگری از هندزفری، هندزفری های بلوتوث است. این هندزفری ها مونو یا تکی بوده و انتهای آن به دهان نزدیک می شود و برای مکالمات تلفنی بسیار مناسب می باشند. هندفری های دیگری نیز معروف به گردنی وجود دارند که U شکل طراحی و تولید شده اند و روی گردن قرار می گیرند.

تفاوت هدست و هدفون و هندزفری

جدول مقایسه تفاوت هدست و هدفون و هندزفری

هدستهدفونهندزفری
انواع1- دو گوشی (Stereo)
2- تک گوشی (Mono)
1- هدفون‌ پشت‌بسته (Closed-Back)
2- هدفون‌ پشت‌باز (Open-Back)
3- هدفون‌ روگوشی (On-Ear)
4- هدفون‌ دورگوشی (Over-Ear)
1- ایرفون داخل گوشی (In-Ear)
2-  ایربادها (Earbuds)
3- ایرپادها (Earpods)
4- هندزفری بلوتوث
5- هندزفری بلوتوث گردنی
موارد استفاده1- گیمینگ
2- مکالمات اینترنتی و تلفنی (VOIP)
1- ورزش و پخش موسیقی
2- مکالمه و کاربری عمومی
3- گیمینگ
1- ورزش و پخش موسیقی
2- مکالمه و کاربری عمومی

حالا با دانستن تفاوت هدست و هدفون و هندزفری می توانید انتخاب بهتری متناسب با نیازتان داشته باشید. انتخاب شما کدام است؟