5 بهترین میکروفون یقه ای برای ضبط صدا

بهترین میکروفون یقه ای برای ضبط صدا

میکروفون یقه ای چیست و چه کاربردی دارد؟ بهترین میکروفون یقه ای برای ضبط صدا کدام است و چه ویژگی هایی دارد؟

میکروفون یقه ای چیست؟

میکروفون یقه ای، میکروفون کوچکی است که از آن برای ضبط صدا استفاده می کنند. با استفاده از گیره ای که دارند می توانید آن را به یقه لباس خود متصل کنید. این میکروفون ها نیازی به در دست گرفتن ندارند. به همین علت برای ساخت ویدیو ها و سایر مواقعی که نیاز دارید دست های شما آزاد باشند مناسب است. حتی می توانید آن را به گونه ای زیر یقه لباس خود قرار دهید که در طول فیلم برداری دیده نشود.

میکروفون های یقه ای دارای دو نوع بی سیم و با سیم هستند. نوع با سیم این میکروفون ها دارای کابل بلندی است تا امکان حرکت را برای شما راحت تر کند. با استفاده از آن ها دیگر نگرانی بابت دور شدن از میکروفون، نخواهید داشت. بهترین میکروفون یقه ای برای ضبط صدا دارای ویژگی هایی است که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. پس از مطالعه این ویژگی ها می توانید نسبت به خرید میکروفون یقه ای از سایت بهیران اقدام نمایید.

نکات خرید میکروفون یقه ای

بی سیم یا با سیم

همانطور که گفتیم میکروفون های یقه ای دارای دو نوع بی سیم و با سیم می باشند. اگر حرکت شما کم است و نیاز دارید نزدیک دستگاه ضبط کننده خود که می تواند دوربین، موبایل، لپ تاپ یا … باشد، قرار بگیرید بهتر است از میکروفون های سیم دار استفاده نمایید.

این میکروفون های یقه ای علاوه بر اینکه قیمت پایین تری دارند سرعت بالاتری در هنگام انتقال صدا داشته و دچار قطعی و تداخل نمی شوند. همچنین اگر در فاصله دور تری از دوربین قرار دارید می توانید میکروفون را به موبایل یا ضبط کننده صدا متصل کرده و آن را در جیب لباس خود قرار دهید. به این ترتیب صدا و تصویر به صورت جدا ضبط خواهند شد و بعداً می توانید آن ها را روی هم قرار دهید.

میکروفون های بی سیم نیز از لحاظ کیفیت با انواع با سیم برابری می کنند با این تفاوت که شما را از وجود کابل رها می کند. اگر برای انجام فعالیت هایی مثل اجرای نمایش، سمینار و … که نیاز به حرکت زیاد دارند به دنبال میکروفون یقه ای هستید انواع بی سیم آن گزینه مناسب تری برایتان خواهد بود.

اگر کاربرد های میکروفون بی سیم برای شما کارامد نیست بهتر است از انواع با سیم استفاده کنید. زیرا بهترین میکروفون یقه ای برای ضبط صدا نوع با سیم می باشد.

اتصال دهنده

کانکتور میکروفون های یقه ای که دارای نوع اتصال با سیم هستند می تواند جک 3.5 میلمتری، جک 6.5 ملیمتری و … باشد. اکثر آن ها از طریق کانکتور جک 3.5 میلیمتری به دستگاه های مختلف متصل می شوند. کانکتور های 3.5 میلمتری می توانند دو خط یا سه خط باشند.

کانکتور های دو خط به کامپیوتر و لپ تاپ هایی که دارای پورت جدا برای صدا و میکروفون می باشند متصل می شوند. اگر بخواهید میکروفونی را که دارای اتصال دهنده دو خط می باشد به موبایل یا سایر دستگاه هایی که فقط یک پورت دارند متصل کنید نیاز به تبدیل 2 خط به 3 خط دارید.

در مقابل کانکتور هایی که دارای سه خط می باشند به موبایل و لپ تاپ هایی که پورت آن ها سه خط می باشد متصل می شوند. برای اتصال میکروفون هایی که دارای این نوع کانکتور هستند به دستگاه هایی که پورت جدا برای صدا و میکروفون دارند نیاز به تبدیل 3 خط به 2 خط دارید.

پس هنگام خرید دقت داشته باشید که اتصال دهنده میکروفون با دستگاه ضبط کننده شما متناسب باشد و یا تبدیل مربوطه را نیز در کنار آن تهیه نمایید. برای اینکه بیشتر راجع به این دو کانکتور بدانید به مقاله تفاوت کابل صدای دو خط با سه خط در چیست مراجعه نمایید.

بهترین میکروفون یقه ای برای ضبط صدا

1- میکروفون یقه ای بویا مدل BY-M1

این میکروفون یقه ای صداهایی که فرکانس آن ها در محدوده 65-18000 هرتز می باشد را تشخیص داده و ضبط می کند. این میکروفون کابلی 6 متری دارد که با استفاده از یک کانکتور جک 3.5 میلیمتری سه خط به موبایل و سایر دستگاه های تک پورت متصل می شوند. این محصول دارای فیلتر نرم کنندگی صدا می باشد و قابلیت برش صداهای با فرکانس پایین را دارد.

حساسیت این محصول -30 دسی بل بوده و برای ساخت پادکست ها، ویدیو های آموزشی و … بسیار مناسب می باشد. درون این میکروفون یک باتری ساعتی قرار دارد که تا 20 ساعت قابل استفاده خواهد بود. همراه این محصول یک تبدیل جک 3.5 به 6.5 میلیمتری وجود دارد که با استفاده از آن می توانید میکروفون را به دستگاه های سازگار با این پورت نیز متصل کنید.

بهترین میکروفون یقه ای برای موبایل

2- میکروفون یقه ای اینوی مدل YW-001

میکروفون یقه ای اینوی به صورت با سیم و با استفاده از کابلی 2 متری و با جک 3.5 میلیمتری به دستگاه های مورد نظر شما متصل می شود. کانکتور این میکروفن 2 خط بوده و به کامپیوتر هایی که دارای پورت های جدا برای صدا و میکروفون می باشند متصل می شود.

حساسیت این میکروفون -52 دسی بل بوده و دارای فرکانس پاسخگویی 30Hz – 15KHz می باشد. این محصول به دلیل کیفیت بالا از بهترین میکروفون یقه ای برای ضبط صدا می باشد.

بهترین مدل میکروفون یقه ای

3- میکروفن یقه ای آهوجا مدل UTP-30

بهترین میکروفون یقه ای برای ضبط صدا در فیلم برداری ها این مدل می باشد که دارای کابلی با طول 5 متر می باشد. به همین علت آزادی حرکت بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد و نیاز ندارید حتماً در کنار ضبط کننده صدا قرار بگیرید. این میکروفون یقه ای به دلیل نوع درگاه ارتباطی برای موبایل مناسب نمی باشد. دارای کانکتور جک 6.5 میلیمتری بوده که به دستگاه هایی مثل اسپیکر، دوربین و… متصل می شود. کیفیت صدای این میکروفون بسیار بالا بوده و دامنه فرکانس پاسخگویی آن از 100 تا 15000 هرتز می باشد. با استفاده از این میکروفون صداهای مزاحم اطراف شما حذف می گردد.

بهرین مارک میکروفون یقه ای

4- میکروفون یقه ای یونیواس مدل U-1

این میکروفون یقه ای دارای طول 1.5 متر بوده و با استفاده از کابل افزایش طولی که در پک محصول قرار دارد می توانید طول آن را تا 6 متر افزایش دهید. جک 3.5 میلیمتری 3 خط این محصول را می توانید به موبایل خود متصل کرده و به ضبط صدا بپردازید. این یکی از موارد لیست بهترین میکروفون یقه ای برای ضبط صدا می باشد و با استفاده گیره ای که دارد می توانید آن را به لباس خود متصل کنید.

میکروفون یقه ای بی سیم برای موبایل

5- میکروفون یقه ای آی تی لینک مدل AM-6171

این میکروفون یقه ای با استفاده از پورت جک 3.5 میلیمتری به کامپیوتر و لپ تاپ هایی که دارای درگاه مجزا برای میکروفون می باشند متصل می شود. حساسیت آن -52 دسی بل بوده و می تواند صداهایی با فرکانس  30Hz – 15KHz را ضبط کند. طول کابل این محصول 1.5 متر بوده و برای استفاده از آن در فواصل طولانی تو نیاز به کابل افزایش صدا خواهید داشت. این میکروفون به صورت مستقیم به موبایل شما قابل اتصال نخواهد بود و برای انجم اینکار نیاز به تبدیل جک 3.5 میلیمتری 2 خط به 3 خط خواهید داشت.

بهترین میکروفون یقه ای برای موبایل

به نظر شما بهترین میکروفون یقه ای برای ضبط صدا کدام است؟ بهترین میکروفون یقه ای برای ضبط صدا چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟