نحوه اتصال دانگل بلوتوث به کامپیوتر

نحوه اتصال دانگل بلوتوث به کامپیوتر

نحوه اتصال دانگل بلوتوث به کامپیوتر به چه صورت می باشد؟ چطور می توان یک کامپیوتر را به بلوتوث مجهز کرد؟

اکثر ما دوست داریم لوازم جانبی خود را به صورت بی سیم به کامپیوتر متصل کنیم تا از وجود سیم های زیاد و بهم ریختی روی میزکارمان راحت باشیم. برای اینکار باید از بلوتوث استفاده کرد که اکثر کامپیوتر ها و لپ تاپ های جدید این قابلیت را دارند. اما در برخی از کامپیوتر های قدیمی که مجهز به بلوتوث نیستند چه باید کرد؟

در این شرایط می توانید با استفاده از دانگل بلوتوث و یا کارت بلوتوث سیستم خود را به این قابلیت مجهز نمایید. پیشنهاد ما به شما استفاده از دانگل بلوتوث می باشد که با انتخاب آن نیاز به باز کردن کیس و نصب کارت بلوتوث نخواهید داشت. دانگل های بلوتوث از طریق درگاه USB و به صورت خارجی به کامپیوتر شما متصل می شوند. این دستگاه ها بسیار ارزان و کوچک هستند و استفاده از آن ها بسیار آسان می باشد.

به این ترتیب شما می توانید اسپیکر، هدست و سایر دستگاه های بی سیم خود را از طریق بلوتوث به کامپیوتر متصل کنید. برای برقراری اتصال بی سیم اسپیکر با استفاده از بلوتوث به مقاله اتصال اسپیکر به کامپیوتر، لپ تاپ یا موبایل مراجعه نمایید.

پس در قدم اول شما نیاز دارید یک دانگل USB تهیه نمایید. در اینجا مشخصات دانگل های بلوتوث را با هم بررسی خواهیم کرد و در ادامه به نحوه اتصال دانگل بلوتوث به کامپیوتر خواهیم پرداخت. پس از اینکه با ویژگی های یک دانگل بلوتوث آشنا شدید برای خرید آن می توانید به صفحه دانگل بلوتوث در سایت بهیران مراجعه نمایید.

مشخصات دانگل بلوتوث

USB2.0 یا USB3.0

همه دانگل های بلوتوث از طریق پورت USB به کامپیوتر شما متصل می شوند. اما می توانند USB2.0 یا USB3.0 باشند. دانگل های USB3.0 سرعت بیشتری در انتقال اطلاعات نسبت به USB2.0 دارند. برای اینکه تشخیص دهید اتصال دهنده دانگل شما کدام یک از این دو مورد است باید مشخصاتی را که روی پک محصول درج شده را بررسی کنید. دقت داشته باشید که بهتر است این مورد را بر اساس پورت های کامپیوتر خود انتخاب کنید. در غیر این صورت اگر دانگل USB3.0 بخرید و پورت های کامپیوتر شما USB2.0 باشد در افزایش سرعت تأثیری نخواهد داشت.

برای اینکه بدانید درگاه های USB کامپیوتر شما از کدام نوع است باید آن ها را بررسی کنید. اگر داخل آن ها مشکی بود USB2.0 هستند اما اگر آبی بود و یا برچسب SS که به معنای Super Speed می باشد داشت،  USB3.0 است.

نسخه بلوتوث

یکی دیگر از ویژگی هایی که در هنگام خرید یک دانگل بلوتوث باید به آن دقت داشته باشید نسخه بلوتوث می باشد. گیرنده هایی که نسخه بلوتوث بالاتری دارند از تمام دستگاه های دارای بلوتوث با نسخه پایین تر پشتیبانی می کنند. اما باید دقت داشته باشید که نسخه بلوتوث دانگل شما پایین تر از اسپیکر، هدفون و سایر دستگاه هایی که قصد دارید آن ها را به صورت بی سیم به کامپیوترتان وصل کنید نباشد.

برد

برد یک دانگل به شما نشان می دهد که تا چه فاصله ای می توانید دستگاه مورد نظر خود را از رایانه دور کنید.

Plug and Play

در بسیاری از موارد فقط با اتصال دانگل از طریق پورت USB به کامپیوتر، درایور آن به صورت خودکار نصب خواهد شد. به این ویژگی Plug and Play می گویند. نحوه اتصال دانگل بلوتوث به کامپیوتر در این دانگل ها بسیار ساده بوده و نیاز به نصب ندارد.

اما اگر دانگل این قابلیت را ندارد باید درایور مخصوص به آن را نصب نمایید که یا از طریق لوح فشوده در اختیار شما قرار می گیرد و یا با مراجعه به وب سایت سازنده می توانید آن را دانلود و نصب نمایید.

نحوه اتصال دانگل بلوتوث به کامپیوتر

پس از اتصال دانگل بلوتوث به کامپیوتر و نصب درایور در صورت نیاز، می تواید دستگاه مورد نظر خود را با آن جفت کنید. به این ترتیب باید در ویندوز های مختلف مطابق روش های زیر عمل کنید. نحوه اتصال دانگل بلوتوث به کامپیوتر هایی با ویندوز 10 با ویندوز 7 و 8 متفاوت است.

در ویندوز 10:

  • وارد بخش تنظیمات (Setting) شوید.
  • دستگاه ها (Devices) را انتخاب کنید.
  • افزودن بلوتوث و دیگر دستگاه ها را انتخاب کنید (Add Bluetooth or other device).
  • در ادامه روی بلوتوث (Bluetooth) کلیک کنید.

 

نحوه اتصال دانگل بلوتوث به کامپیوتر

در ویندوز 7 و 8:

  • وارد صفحه کنترل پنل شوید(Control Panel).
  • دستگاه ها و چاپگر ها (Devices and Printers) را انتخاب کنید.
  • روی افزودن دستگاه کلیک کنید (Add a device).

 

نحوه نصب دانگل بلوتوث در ویندوز 7

 

دیدیم که نحوه اتصال دانگل بلوتوث به کامپیوتر به چه صورت می باشد. دقت داشته باشید که این قابلیت فقط به کامپیوتر محدود نمی شود. با استفاده از این دانگل ها می توانید تلوزیون و حتی اتومبیل خود را نیز به بلوتوث مجهز کنید.