6 مدل از انواع کابل شارژ را بشناسید

انواع کابل شارژ

انواع کابل شارژ برای دستگاه های مختلفی مثل موبایل، تبلت، دوربین، اسپیکر و … وجود دارد. این کابل ها از جهت های مختلفی مثل نوع کانکتور، سرعت انتقال اطلاعات و شکل ظاهری با هم متفاوت هستند. در این مقاله سعی داریم انواع کابل شارژ را معرفی کرده و به بررسی ویژگی ها و کابرد های هر یک بپردازیم.

اگر می خواهید انواع کابل های تصویری را بشناسید و ویژگی های هر یک را بررسی کنید مقاله مقایسه کابل های VGA ,DVI ,HDMI ,AV  را از دست ندهید.

انواع کابل شارژ

1- کابل نوع A

عمومی ترین نوع کابل های شارژ، کابل شارژ نوع A می باشد که از یک سمت دارای کانکتور USB بوده و از طرف دیگر به یک دستگاه متصل هستند. از آن ها برای انتقال داده و یا تأمین انرژی استفاده می شود و در بسیاری از لوازم جانبی مثل کیبورد، ماوس، کنسول های بازی و … بکار می رود.

انوع کابل شارژ نوع A

2- کابل نوع B

در انواع کابل شارژ، نوع B، کاربرد کمتری نسبت به نوع A دارد. کاربرد این کابل ها تأمین نیروی برق چاپگر ها و اسکنر ها می باشد. کانکتور آن ها مربعی شکل بوده و گوشه های مورب دارند. تعداد پین های این کابل با نوع A برابر است و از نظر الکتریکی مشابه هستند اما ساختار مکانیکی آن ها متفاوت می باشد.

انوع کابل شارژ نوع B

3- کابل Mini USB

کابل های مینی USB از دیگر انواع کابل شارژ می باشند که از آن ها برای شارژ گوشی های موبایل قدیمی استفاده می شد. اما با تغییر پورت های شارژ موبایل، جای خود را به کابل های جدید با کانکتور Micro USB و USB-C داده اند. علاوه بر موبایل های قدیمی از این نوع کابل می توانید برای شارژ MP3، هارد اکسترنال و دوربین های خود استفاده کنید.

انوع کابل شارژ مینی USB

4- کابل Micro USB

با روی کار آمدن موبایل های هوشمند کابل Micro USB جایگاه ویژه ای در بین انواع کابل های شارژ پیدا کرد. به غیر از شرکت اپل تقریباً تمام تولید کنندگان تلفن همراه درگاه شارژ دستگاه های خود را برای این نوع کابل طراحی کرده اند. با استفاده از این کابل می توانید به انتقال دیتا و شارژ موبایل و تبلت خود بپردازید.

انوع کابل شارژ میکرو USB

5- کابل نوع C

کابل های Type-C که با نام USB-C نیز شناخته می شوند در کنار تلفن های هوشمند جدید تر دیده می شوند و نسبت به نسخه های قبلی سرعت انتقال داده سریع تری دارند. از دیگر مزیت های این کابل نسبت به انواع کابل شارژ، دو طرفه بودن کانکتور آن می باشد. در USB-C به دلیل طراحی قرینه نیاز نیست کانکتور را از جهت خاصی وارد پورت کنید و از دو سمت قابل استفاده می باشد. کانکتور های نوع C بسیار نازک هستند و به همین علت در طراحی تلفن های همراه نازک تر می توان از آن ها استفاده کرد.

انوع کابل شارژ تایپ سی

6- کابل لایتنینگ

کابل های لایتنینگ به طور اختصاصی برای دستگاه های شرکت اپل طراحی شده است. کانکتور این کابل ها همانند کابل نوع C قرینه است و از هر دو طرف می توانید آن را استفاده کنید. هدف از تولید انحصاری این کابل افزایش سرعت و نظارت مستقیم بر کیفیت آن می باشد. پیش از این کابل های شارژ اپل دارای کانکتور های 30 پین بودند که سرعت انتقال بالایی نداشتند. اما با رواج موبایل های آیفون و افزایش محبوبیت آن ها، اپل نسل جدیدی از کابل های شارژ را با نام لایتنینگ رونمایی کرد. تعداد پین های کابل لایتنینگ 8 عدد بوده و از همین روی ابعاد کوچکتری دارد.

انوع کابل شارژ لایتنینگ

 

برای خرید انواع کابل شارژ موبایل به صورت تک و عمده به صفحه کابل و مبدل موبایل مراجعه نمایید.

استاندارد های مختلفی برای انواع کابل شارژ وجود دارد که روی سرعت آن ها تأثیر گذار هستند. این استاندارد ها در 3 سری روانه بازار شده است. نکته قابل توجه در آن ها این است که هر مورد به ترتیب از استاندارد های قبلی خود پشتیبانی می کند.

USB 1.0 در سال 1996 به بازار آمد اما بعد از دو سال USB1.1 جایگزین آن شد. این استاندارد فقط در کابل های شارژ نوع A و B مشاهده می شود.

USB 2.0 از سال 2000 جایگزین سری USB 1.0 شد. این کابل ها سرعت انتقال اطلاعات بالاتری دارند و امروزه در بسیاری از کابل ها و کانکتور های USB از این استاندارد استفاده می شود.

USB 3.0 در سال 2008 به بازار آمد که سرعت انتقال داده در آن به مراتب بیشتر از دیگر انواع کابل شارژ در سری های پیشین است. تفاوت ظاهری USB3.0 رنگ آبی کانکتور آن است. تمامی کابل های تایپ C از این استاندارد پیروی می کنند.