دقت ماوس چیست | چگونگی افزایش دقت ماوس در ویندوز

دقت ماوس چیست | چگونگی افزایش دقت ماوس در ویندوز

همان طور که می دانید ماوس ها یکی از اصلی ترین لوازم جانبی کامپیوتر و لپ تاپ ها هستند و همه ما برای اغلب کارهای کامپیوتری، به این وسیله احتیاج داریم. یکی از مهم ترین نکاتی که باید در انتخاب ماوس به آن دقت کنید، میزان دقت ماوس است. اما دقت ماوس چیست و افزایش دقت ماوس چگونه انجام می شود؟ در این مطلب هر آن چه که باید درباره دقت ماوس بدانید، بیان می شود.

دقت ماوس چیست؟

دقت ماوس به معنی سرعت حرکت ماوس در صفحه نمایش است و با افزایش دقت ماوس، سرعت حرکت ماوس افزایش یافته و شما می توانید با تلاش کمتری، ماوس را در صفحه نمایش حرکت دهید. هر چه دقت ماوس کمتر باشد، حرکت آن بر روی صفحه کندتر خواهد بود. میزان دقت ماوس را با DPI بیان می کنند که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

DPI  چیست؟

DPI مخفف عبارت Dot Per Inch به معنی نقطه بر اینچ و یک استاندارد برای اندازه گیری حساسیت ماوس می باشد. برای درک بهتر این موضوع فرض کنید ماوس شما دقتی برابر 1600dpi داشته باشد. در این صورت اگر ماوس خود را یک اینچ (2.54 سانتی متر) حرکت دهید، نشانگر ماوس 1600 پیکسل حرکت می کند.

هرچه DPI ماوس بالاتر باشد، حساسیت آن بیشتر شده و با یک حرکت کوچک ماوس، نشانگر آن در صفحه نمایش، مسافت بیشتری را طی می کند. اخیرا با افزایش اهمیت این موضوع برای کاربران، اغلب ماوس ها با قابلیت تغییر dpi طراحی و تولید می شوند. به این ترتیب که یک دکمه برای سوئیچ کردن بین دقت های مختلف بر روی آن ها تعبیه شده است.

همچنین پیشنهاد می شود مقاله تفاوت ماوس های لیزری و اپتیکال را مطالعه کرده و در انتخاب ماوس هنگام خرید به این نکات نیز توجه کنید.َ

 

پیدا کردن DPI ماوس

تقریبا هیچ راه ساده ای برای پیدا کردن DPI و دقیق ماوس ها وجود ندارد. تنها راهی که می توانیم ارائه دهیم مراجعه به تولید کنندگان ماوس و یا مشاهده جعبه ماوس ها و مطالعه ویژگی های آن ها است.

افزایش دقت ماوس

برای اینکه بتوانید در مواقع ضروری دقت ماوس خود را افزایش دهید، دو روش وجود دارد. روش اول توسط کلیدی است که بر روی برخی ماوس ها تعبیه شده و با فشردن آن، DPI ماوس تغییر می کند.

افزایش دقت ماوس

اما اگر ماوس شما فاقد این کلید است، می توانید سرعت حرکت ماوس را از تنظیمات کامپیوتر یا لپ تاپتان تغییر دهید. برای این کار کافیست مراحل زیر را طی کنید:

  • control Panel را در منوی استارت جستجو کنید.
  • در پنجره باز شده Mouse را انتخاب کنید.
  • در این پنجره به تب Pointer Options بروید.
  • در قسمت Motion با حرکت علامت آّبی به سمت Fast سرعت ماوس زیاد شده و با حرکت آن به سمت Slow سرعت آن کم می شود. افزایش دقت ماوس

با توجه به مطالب بیان شده در این صفحه، هنگام خرید ماوس به محدوده دقت آن توجه کنید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین ماوس را برای امور کامپیوتری خریداری نمایید. تجربه خود درباره خرید ماوس ها را در این صفحه به اشتراک بگذارید.