راهنمای خرید ماوس | 6 نکته مهم در خرید ماوس

راهنمای خرید ماوس

همه افرادی که از کامپیوتر های خانگی استفاده می کنند، به ماوس نیاز دارند. همچنین بیشتر افرادی که لپ تاپ را به جای کامپیوترهای خانگی انتخاب کرده اند، استفاده از ماوس های خارجی را به تاچ پد ترجیح می دهند. اما انتخاب یک ماوس خوب با عملکرد و کیفیت بالا نیازمند اطلاعات کافی درباره این وسیله جانبی است. در این صفحه مطالب مهمی با عنوان راهنمای خرید ماوس بیان شده که پس از مطالعه آن می توانید برای خرید یک ماوس عالی با طول عمر و کیفیت بالا خریداری کنید. از آنجا که ماوس پرکاربردترین وسیله جانبی کامپیوتر است، بنابراین صرف وقت برای مطالعه و تحقیق پیش از خرید آن، الزامی است.

راهنمای خرید ماوس

ماوس بی سیم یا سیم دار

در بیان نکات راهنمای خرید ماوس، سیمی بودن یا نبودن آن را به عنوان نکته اول بیان می کنیم. این مورد اگر چه نسبتا سلیقه ای و شخصی است اما هریک از آن ها مزایا و معایبی دارد که با توجه به نیاز خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب و خریداری نمایید.

با خرید ماوس های بی سیم از گره خوردن سیم ها و کابل ها به یکدیگر و یا شلوغی روی میز جلوگیری می شود. در مقابل این نوع ماوس دارای باتری هستند و باید با هر بار اتمام باتری، برای آن باتری تهیه نمایید. البته تعداد کمی از ماوس ها دارای باتری های قابل شارژ هستند که می توانید با خرید آن ها، خرید باتری را فراموش کنید. یک راه دیگر برای حل این مشکل خرید ماوس های بی سیمی است که به صورت اتوماتیک یا دستی در حالتی که از آن استفاده نمی کنید، خاموش شوند و به این صورت در مصرف باتری صرفه جویی شود.

راهنمای خرید ماوس

ماوس اپتیکال یا لیزری

ماوس ها اغلب با یکی از دو نوع حسگر اپتیکال یا لیزری تولید می شوند. هر یک از آن ها ویژگی های متفاوتی داشته و شما باید قبل از خرید هر یک از آن ها، اطلاعات کافی درباره کاربرد هر یک، مزایا و معایب آن ها داشته باشید. دقت یا dpi در ماوس های اپتیکال یا نوری کمتر است و اغلب افرادی که ماوس های لیزری را خریداری می کنند، در طراحی گرافیک حرفه ای هستند و نیاز به ماوس های با دیقت بالا دارند. در مقاله تفاوت ماوس اپتیکال و لیزری می توانید اطلاعات کافی درباره آن ها کسب کرده و درباره خرید هر یک از آن ها تصمیم گیری کنید.

طراحی آرگونومیک

یکی از مهم ترین اصولی که باید در راهنمای خرید ماوس بیان شود، طراحی آرگونومیک آن است. سهولت استفاده از لوازم جانبی کامپیوتر، به ویژه برای افرادی که در طولانی مدت از آن ها استفاده می کنند، بسیار مهم است. بنابراین اگر طراح، گیمر، یا به طوری کلی از آن دست افرادی هستید که در زمان طولانی از ماوس استفاده می کنید، بهتر است به فکر خرید یک ماوس با طراحی آرگونومیک باشید تا دستتان به مرور زمان دچار آسیب نشود.

راهنمای خرید ماوس

اندازه ماوس

اگرچه اندازه استانداردی برای ماوس ها در نظر گرفته نشده، اما هنگام خرید می توانید به ابعاد ماوس دقت کنید و ماوسی را تهیه کنید که برای شما مناسب است.

کلیدهای ماوس

همه ماوس ها دارای کلیدهای راست، چپ و اسکرول هستند، اما برخی دیگر از ماوس ها کلیدهایی مثل تغییر dpi ماوس، برگشت و… نیز دارند. بنابراین اگر برای افزایش سرعت انجام امورتان به چنین کلید هایی در ماوس نیاز دارید، هنگام خرید به وجود آن ها دقت کنید.

کلیدهای قابل برنامه ریزی

برخی دیگر از ماوس ها کلیدهایی دارند، که می توانید آن ها را مطابق با نیاز خود برنامه ریزی کنید. تنظیم کلیدهایی مثل برگشت، تغییر دقت، دابل کلیک و… می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

با توجه به نکات بیان شده و راهنمای خرید ماوس اکنون می توانید یک ماوس با امکاناتی مطابق با نیازها و کاربرد مورد نظرتان تهیه کنید.