تبدیل نوار کاست به فایل صوتی mp3

تبدیل نوار کاست به فایل صوتی mp3

اکثر شما در خانه نوار کاست هایی دارید که در آن موزیک های قدیمی و یا صداهای ضبط شده قدیمی وجود دارد. این نوارها بسیاری از خاطرات شیرین کودکی را برای شما زنده می کنند. اما دستگاه های پخش کننده نوار های کاست در زندگی های امروزی جایگاهی ندارد. اکثراً ترجیح می دهید که با تبدیل نوار کاست، به جای نگهداری از آن ها که امکان خراب شدن و از بین رفتنشان وجود دارد، خاطراتتان را در کامپیوتر ذخیره کنید تا قابلیت کپی و انتقال آن ها وجود داشته باشد.

پس باید به دنبال روشی باشید که بتوانید نوار کاست های آنالوگ خود را به فایل صوتی دیجیتال تبدیل کنید. همراه ما باشید تا در این مطلب نحوه تبدیل نوار کاست به فایل صوتی mp3 را با دو روش به شما آموزش دهیم.

راه های تبدیل نوار کاست

1- استفاده از مبدل های نوار کاست

از مبدل های نوار کاست می توانید برای تبدیل نوار کاست آنالوگ به فایل صوتی MP3 دیجیتالی استفاده کنید. آن ها همانند واکمن هایی هستند که علاوه بر پخش، قابلیت ذخیره سازی بر روی فلش نیز دارند. با داشتن این دستگاه می توانید انواع نوار کاست را به راحتی به فایل MP3 تبدیل و ذخیره کنید. نوار کاست را درون دستگاه مبدل قرار دهید و یک فلش مموری به آن متصل کنید.

تنها کافیست کلید ضبط روی دستگاه را بزنید تا نوار کاست قدیمی شما که دنیایی از خاطره را برایتان زنده می کند به یک فایل صوتی MP3 تبدیل شود. فایل ها را در کامپیوتر خود ذخیره کنید و روی CD، رم یا هر دستگاه دیگری کپی کنید. ازین پس به هر صورت و در هر مکان می توانید آن را بشنوید و لذت ببرید.

مقاله پیشنهادی: تبدیل پی دی اف به ورد با استفاده از 5 روش ساده

2- استفاده از نرم افزار Audacity برای تبدیل نوار کاست

ابتدا نرم افزار Audacity را دانلود کنید، سپس دستگاه پخش کننده نوار کاست را با استفاده از درگاه USB یا از طریق Line Input به کامپیوتر و یا لپ تاپ خود متصل کنید. برای اطمینان از اتصال دستگاه به رایانه، در بخش کنترل پنل Hardware & Sound را باز کرده و در تب Recording گزینه Line In را پیدا کنید. اگر در کنار آن عبارت Plugged in نوشته شده باشد اتصال برقرار شده و اگر Not Plugged in نوشته شده باشد اتصال برقرار نیست و باید درایور مخصوص به آن‌ را نصب کنید.

در این مرحله برنامه Audacity را باز کنید و از نوار منویی که در بالای صفحه می‌بینید مسیر زیر را دنبال کنید:

Edit > Preferences > Device

در بخش Interface منوی کشویی Host را باز کرده و روی MME قرار دهید. همچنین در بخش Recording فیلد Channels را روی 2 (Stereo) و فیلد Device را نیز روی پخش کننده ای که به سیستم متصل کرده اید قرار دهید.

پس از انجام تنظیمات ضبط صدا، ولوم کنترل و اطمینان از کیفیت صدا روی دکمه Record کلیک کنید و دکمه Play روی پخش کننده نوار کاست را فشار دهید. هنگامی که پخش یک سمت از نوار کاست به پایان رسید در برنامه Audacity با کلیک بر روی دکمه pause ضبط را متوقف کرده، نوار را برگردانید و مجدداً پخش و ضبط را شروع کنید.

در انتها یک فایل صوتی طولانی شامل تمامی قطعات موجود روی کاست دارید. می توانید به کمک گزینه Add Lable At Selection که در تب Tracks قرار دارد آهنگ ها را از هم جدا کنید. برای ذخیره فایل های صوتی از منوی File بر روی Export Multiple کلیک کرده و فرمت دلخواه خود را انتخاب کنید.

تبدیل نوار کاستبه این ترتیب شما می توانید به راحتی تمام نوار کاست های قدیمی خود را بازیابی کرده و مجدداً از آن ها استفاده کنید. روش اول یعنی استفاده از مبدل های نوار کاست راحت تر است و نیاز به اطلاعات و مهارت نرم افزاری ندارد. ولی روش دوم ارزان تر و به صرفه تر است.

شما از چه راهی برای تبدیل نوار کاست های قدیمی خود استفاده می کنید؟ روش های خود را در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید.