نحوه چرخاندن فیلم در کامپیوتر با 3 روش ساده

نحوه چرخاندن فیلم در کامپیوتر

نحوه چرخاندن فیلم در کامپیوتر چگونه است؟ ممکن است با موبایل یا دوربین خود ویدئویی را ضبط کرده باشید اما هنگام پخش در کامپیوتر متوجه شوید که فیلم در حالت عمودی بوده و نیاز است که آن را بچرخانید. چرخاندن ویدیو در کامپیوتر با چند روش متفاوت انجام می شود که ما در اینجا به توضیح آن ها می پردازیم.

نحوه چرخاندن فیلم در کامپیوتر

معمولا پخش ویدیو در ویندوز به صورت پیشفرض با نرم افزار Windows Media Player انجام می شود. اما این نرم افزار برای چرخاندن فیلم هیچ گزینه و قابلیتی ندارد. بنابراین برای این کار بهتر است از سایر ابزار یا برنامه ها استفاده کنید. در ادامه لیستی از ابزارها، نرم افزارها و به طور کلی روش های چرخاندن فیلم در کامپیوتر ارائه می دهیم.

1- چرخاندن فیلم در VLC

VLC Player یک نرم افزار پخش ویدئو است که اغلب فرمت های ویدئویی را پشتیبانی می کند. قبلا درباره ویژگی ها و بهترین قابلیت های VLC Player صحبت کرده ایم. یکی از این قابلیت ها، چرخاندن ویدئوهایی است که نیاز به چرخش 180 یا 90 درجه دارند. نحوه چرخاندن فیلم در کامپیوتر توسط نرم افزار VLC Player به شکل زیر می باشد:

1- VLC Player را باز کنید.

2- از منوی Tools گزینه Effects and Filters را انتخاب و یا کلیدهای ترکیبی Ctrl+E را فشار دهید.

3- در پنجره Adjustments and Effects ، از تب Video Effects و در تب Geometrotry ، گزینه Transform را انتخاب نمایید.

نحوه چرخاندن ویدیو در کامپیوتر

4- میزان و نوع چرخشی را که مناسب ویدئوی شما است انتخاب کنید.

5- بر روی دکمه Close کلیک نمایید.

اما توجه کنید که این چرخش دائمی نیست و برای چرخش دائمی، باید ویدئو را در زاویه جدید ذخیره نمایید. برای ذخیره ویدئو چند مرحله زیر را انجام دهید:

1- از منوی Tools گزینه Preferences را انتخاب کرده و در پنجره باز شده گزینه All را فعال نمایید.

2- از سمت چپ بر روی پیکان کوچک در کنار Stream output کلیک کرده تا منوی کشویی باز شده و مجدد بر روی پیکان Sout stream کلیک نمایید.

3- با انتخاب Transcode ، تیک Rotate video filter را فعال کرده و Save کنید.

4- دوباره از منوی Media ، گزینه Convert/Save… را انتخاب کنید.

5- با کلیک بر روی Add… ، ویدئوی مورد نظر خود را انتخاب کرده و منوی کشویی Convert/Save را بر روی Convert قرار دهید.

6- از قسمت Browse محل ذخیره ویدئو را انتخاب کرده و بر روی دکمه Start کلیک نمایید.

تبدیل ویدئو با این روش ممکن است چند دقیقه زمان ببرد. پس از انجام این مراحل می توانید، ویدئو را در زاویه ای که مشخص کرده اید، تماشا نمایید.

2- نحوه چرخاندن فیلم در کامپیوتر به صورت آنلاین

اگر VLC Player  ندارید و نمی خواهید برای چرخاندن یک ویدیو نرم افزار نصب کنید، می توانید این کار را به صورت آنلاین انجام دهید. rotatemyvideo.net  یکی از نرم صفحات آنلاین چرخاندن ویدیو است.

1- در این سایت بر روی دکمه Pick Video کلیک کنید.

2- ویدئوی مورد نظر خود را انتخاب کرده و بر روی Open کلیک نمایید.

3- با فلش هایی که در سمت چپ و بالای کادر قرار دارد، ویدئو را به اندازه کافی بچرخانید و بر روی Rotate my video کلیک نمایید.

4- در این مرحله می توانید آن را دانلود کرده و یا در فیسبوک، یوتیوب و… منتشر نمایید.

البته سایت های زیادی برای این کار طراحی شده اند که چرخاندن فیلم با کامپیوتر را برای شما ساده می کند. نحوه چرخاندن فیلم در کامپیوتر توسط این سایت ها به روش مشابه انجام می شود؛ تنها کاری که در سایت های این چنینی باید انجام دهید. این است که ویدئو را آپلود کرده و عملیات مورد نظرتان را انتخاب و سپس ویدئوی تبدیل شده را دانلود نمایید. ezgif.com نیز از دیگر وب سایت هایی است که امکان چرخاندن ویدیو را در اختیار شما قرار می دهد. کافی است  در تب Rotate Video ویدئوی خود را آپلود کنید.

3- چرخاندن فیلم با Windows Movie Maker

استفاده از نرم افزار Windows Movie Maker یکی از ساده ترین روش هایی است که می توانید برای چرخاندن فیلم به کار برید. کافی است این برنامه را دانلود کرده و بر روی سیستم خود نصب نمایید. سپس مراحل زیر را برای چرخاندن ویدئوی مورد نظرتان طی کنید. نحوه چرخاندن فیلم در کامپیوتر با استفاده از نرم افزار Windows Movie Maker به صورت زیر است.

1- Windows Movie Maker را باز کنید و بر روی Add video and photos کلیک نمایید.

2- ویدیوی مورد نظر را انتخاب کرده و Open را بزنید.

3- از بخش Editing جهت چرخش را انتخاب کنید.

چرخاندن ویدیو در ویندوز

4- از منوی File بر روی Save movie کلیک نمایید.

5- Recommended for this project را انتخاب کنید.

6- نامگذاری فایل را انجام داده و بر روی Save کلیک کنید.

به همین سادگی ویدئوی مورد نظر شما در جهت دلخواهتان تنظیم شده و از این پس می توانید ویدئو را در هر نرم افزار پخش کننده ویدئو در همان جهت مشاهده نمایید.

شما کدام روش چرخاندن فیلم در کامپیوتر را توصیه می کنید؟ آیا دوست دارید به صورت آنلاین این کار را انجام دهید و یا نصب یک نرم افزار را برای این کار ترجیح می دهید؟ اگر نرم افزار و یا وب سایتی را برای این کار می شناسید، آن را در قسمت نظرات معرفی کنید تا دیگران نیز از آن استفاده کنند.