تفاوت dpi با cpi چیست؟

تفاوت dpi با cpi

تفاوت dpi با cpi چیست؟ ممکن است شما هم بارها دو اصطلاح dpi و cpi را در لیست مشخصات ماوس ها دیده باشید. اما تفاوت آن ها را ندانید.

در مشخصات ماوس ها فاکتور هایی مثل دقت ماوس، نوع حسگر، نوع اتصال و … وجود دارد که هنگام خرید باید به آن ها توجه کنید. پیش تر در خصوص انواع حسگر ماوس و تفاوت آن ها صحبت کردیم. همچنین بررسی کردیم که از لحاظ نوع اتصال، موس سیم دار بهتر است یا بی سیم. در این مقاله نیز دقت ماوس ها و تفاوت dpi با cpi را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

dpi چیست؟

در ابتدای بحث تفاوت dpi با cpi باید تعاریف هر یک را مورد بررسی قرار دهیم. dpi مخفف عبارت Dots Per Inch می باشد. این مشخصه نسبت نقطه بر اینچ یک ماوس است. به این ترتیب با استفاده از dpi یک ماوس متوجه خواهید شد که به ازای هر اینچ حرکت ماوس، نشانگر چند پیکسل حرکت خواهد کرد. به طور مثال ماوسی با دقت 1000dpi با یک اینچ حرکت که حدوداً معادل 2.5 سانتی متر است، 1000 پیکسل روی صفحه نمایش شما حرکت خواهد کرد. در نتجیه هر چه عدد dpi بالا تر باشد حساست حرکت ماوس بیشتر و حرکت نشانگر ماوس روی صفحه نمایش سریع تر خواهد شد.

این فاکتور در ماوس های مختلف متفاوت بوده و در برخی از انواع ماوس قابل تغییر است. به این ترتیب شما می توانید ماوس خود را روی dpi مورد نظر تنظیم نمایید. اما اگر ماوسی دارید که دقت آن ثابت بوده و قابل تغییر نیست می توانید با مراجعه به مقاله نحوه افزایش دقت ماوس، با ایجاد تغییرات در تنظیمات ویندوز خود سرعت حرکت نشانگر را کم و یا زیاد کنید.

dpi علاوه بر ماوس در ویژگی پرینتر ها نیز دیده می شود که کیفیت عکس را مشخص می کند. این مشخصه تراکم پیکسل های یک عکس را در هر اینچ نشان می دهد. به این ترتیب اگر dpi یک دستگاه 1600 باشد، هنگام پرینت در هر اینچ، 1600 پیکسل چاپ خواهد شد. پس هر چه dpi چاپگر شما بالا تر باشد تراکم پیکسل های پرینت شده بیشتر و کیفیت آن بهتر می شود.

تفاوت dpi با cpi

cpi چیست؟

در ادامه بحث تفاوت dpi با cpi به تعریف cpi خواهیم پرداخت. cpi مخفف counts per inch است که نشان دهنده تعداد بر اینچ می باشد. به این ترتیب هر چه cpi ماوس شما بیشتر باشد سرعت حرکت آن بیشتر خواهد بود. به همین دلیل در ماوس های با cpi بالا با کوچک ترین حرکت ماوس، نشانگر مساحت زیادی را در صفحه نمایش طی خواهد کرد. بر عکس همین موضوع برای ماوس های با cpi پایین صدق می کند. به این ترتیب باید ماوس را به مقدار زیادی حرکت دهید تا نشانگر به مقدار مورد نظر شما حرکت کند. به همین دلیل در استفاده از ماوس های با cpi پایین به ماوس پد بزرگتری نیاز دارید تا مساحت بیشتری برای حرکت در اختیار داشته باشید.

تفاوت dpi با ppi

تفاوت dpi با cpi

همانطور که در تعریف موارد بالا دیده شد تفاوت dpi با cpi فقط در نام آن ها است! این دو عبارت در دقت و حساسیت ماوس ها تعریف مشابهی دارند و تولید کنندگان آن ها بنا به روال خود از این دو عبارت استفاده می کنند. در اصل cpi برای دقت ماوس و dpi برای کیفیت تصاویر به کار می رود اما عموماً از این مشخصه برای ماوس ها نیز استفاده می کنند.

در نهایت هنگام خرید باید دقت داشته باشید که به جای تمرکز بر روی تفاوت dpi با cpi، ماوسی با حساسیت مناسب تهیه نمایید. هر چه دقت بیشتر باشد لزوماً ماوس بهتر نیست. شما باید با توجه به نیاز خود حساسیت را بررسی کنید. اگر یک گیمر هستید، ماوس های با حساسیت قابل تغییر برای شما مناسب تر هستند. به این ترتیب می توانید با توجه به بازی خود سرعت و یا دقت را مد نظر قرار دهید. اگر لازم دارید نشانگر شما با سرعت حرکت کند dpi ماوس را بالا ببرید. اما اگر نیاز دارید نشانگر خیلی دقیق روی نقطه ی مورد نظر شما قرار گیرد dpi را پایین بیاوید.

تفاوت dpi با رزولوشن

برای افرادی که از کامپیوتر فقط برای گشت و گذار در اینترنت، آرشیو فایل ها و کار های ساده ای از این دست استفاده می کنند، ماوس های معمولی با دقت 1000 تا 1600 dpi مناسب می باشد.

به طراحان و دیگر افرادی که فعالیت آن ها نیاز به دقت بالا دارد نیز توصیه می گردد ماوسی با حساسیت پایین انتخاب کنند. کار کردن با نرم افزار های طراحی بیشتر از سرعت نیاز به دقت بالا دارد. استفاده از ماوس های با dpi پایین این مشخصات برای شما فراهم خواهد کرد.

به این ترتیب تفاوت dpi با cpi در انتخاب یک ماوس اهمیتی ندارد. نکته مهم در این امر میزان هر یک بوده که با توجه به نکات ذکر شده در این مطلب می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. بازرگانی بهیران عرضه کننده انواع ماوس های مختلف برای طراحان، گیمر ها و … با dpi و cpi های متفاوت می باشد.