کابل VGA چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع کابل VGA

کابل VGA چیست ؟ این نوع کابل چه کاربردهایی دارد و در چه لوازم و دستگاه هایی مورد استفاده قرار می گیرد. در این صفحه می توانید هر آنچه را که درباره کابل VGA ، پورت VGA و نحوه عملکرد آن بدانید، مطالعه خواهید کرد.

کابل VGA چیست؟

VGA مخفف عبارت Video Graphics Array که توسط IBM و در سال 1987 تولید شده است. این کابل یک نوع اتصال نسبتا قدیمی است اما هنوز منسوخ نشده و در برخی دستگاه ها به ویژه کامپیوتر ها مورد استفاده قرار می گیرد.

وظیفه این کابل انتقال تصاویر از خروجی گرافیک ب نمایشگر و کانکتورهای آن معمولا به رنگ آبی است. اگر شما از یک PC استفاده می کنید، احتمالا این کابل را در اتصال مانیتور به کیس کامپیوتر مشاهده کرده اید.

کانکتور VGA در دو نوع نری و مادگی وجود دارد که معمولا 15 پین هستند و در شکل زیر هر دو نوع آن را مشاهده می کنید.

کابل VGA چیست ؟

هنگام اتصال کابل VGA به درگاه، دقت کنید پین های کابل دچار خمیدگی یا شکستگی نشوند. بنابراین ابتدا کابل را به درستی در محل مناسب قرار داده، سپس آن را با کمی فشردن، فیکس کنید. در نهایت با چرخاندن دو پیچ در کنار کانکتورها، آن ها را در جای خود محکم نمایید. اگر با مشکل خم شدن پین ها مواجه شدید، می توانید با استفاده از یک انبر، آن ها را به آرامی صاف کنید.

کابل VGA چه کاربردی دارد ؟

1- اتصال خروجی گرافیک به نمایشگر

بیشترین و رایج ترین کاربرد کابل VGA، اتصال صفحه نمایشگر به کیس کامپیوتر است. یک کابل با دو کانکتور VGA، که یک سمت آن به پورت مانیتور و سمت دیگر آن به کیس متصل می شود. با روشن شدن کیس و مانیتور، کارت گرافیک، سیگنال های نمایش تصویر و فیلم را از طریق کابل VGA منتقل می کند. البته می توان در سایر دستگاه هایی که از پورت VGA پشتیبانی می کنند، نیز از این کابل استفاده نمود. اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور، تلویزیون و… نیز از جمله کاربردهای کابل VGA است. اما با مرور زمان، این پورت های HDMI، AV و… جایگزین این پورت شده و در دستگاه های کمتری پورت VGA مشاهده می کنید.

2- تبدیل پورت HDMI به VGA

اما دیگر کاربرد کابل VGA چیست؟ ممکن است یکی از دستگاه های شما مجهز به پورت VGA و دیگری مجهز به پورت HDMI باشد. به این ترتیب شما نمی توانید از کابل VGA به تنهایی برای اتصال این دو دستگاه استفاده کنید. به طور مثال اغلب تلویزیون ها، مجهز به پورت HDMI هستند اما پورت VGA ندارند. اگر بخواهید تلویزیون خود را به دستگاهی با درگاه VGA وصل کنید، نیاز به یک تبدیل HDMI به VGA دارید تا کابل خود را به آن وصل نمایید.

کابل VGA چه کاربردی دارد

مقاله پیشنهادی : کابل HDMI چیست و چه کاربردی دارد؟

3- اسپلیتر VGA

اسپلیتر VGA دارای یک ورودی و دو یا چند خروجی VGA است که این قابلیت را دارد تا یک پخش کننده را به دو یا چند نمایشگر متصل کند. به عنوان مثال زمانی که می خواهید یک کیس را به سه مانیتور وصل کنید، باید از یک اسپلیتر 1 به 3 VGA استفاده کنید.

کاربرد کابل VGA

4- سوئیچ VGA

سوئیچ VGA، برعکس اسپلیتر VGA عمل می کند. به این معنی که با استفاده از تعدادی کابل VGA ، می تواند دو یا چند خروجی گرافیک را به یک مانیتور متصل کرده و بین آن ها سوئیچ نماید.

کابل VGA چیست

5- سایر تبدیل ها

همچنین اگر می خواهید پورت های دیگر از جمله USB ، AV، DVI و… را به درگاه VGA تبدیل کنید، می توانید مبدل مورد نظر را تهیه کرده و سپس با استفاده از یک کابل VGA هر دو دستگاه را به یکدیگر متصل کند.

مقاله پیشنهادی : مقایسه کابل های VGA ,DVI ,HDMI ,AV

در محل کار یا منزل شما، کاربرد کابل VGA چیست؟ ترجیح می دهید چه نوع کابل انتقال تصویر را جایگزین این کابل کنید؟